A A+ A++

Jak sugeruje portal iflscience.com, psi behawioryści mogą czuć się zagrożeni. Wszystko wskazuje na to, że od teraz to sztuczna inteligencja może przejąć ich rolę w kwestii odczytywania emocji psów. 

W badaniach wzięły udział 74 psy domowe, postawione w różnych okolicznościach. Nagrywano je zarówno w przyjemnych sytuacjach – jak np. podczas zabawy z ludźmi, jak i podczas ekspozycji na stres, w trakcie inscenizowanych ataków na właścicieli. 

Naukowcy zgromadzili dzięki temu 74 nagrania różnych dźwięków wydawanych przez psy, które pogrupowali następnie na 14 rodzajów wokalizacji – pozytywne piski, lęk, smutek, agresja itp. 

Sztuczna inteligencja rozumie psy? Kluczowa była znajomość ludzkiej mowy

Zadaniem sztucznej inteligencji było rozpoznanie psa na podstawie wydawanego przez niego dźwięku, a finalnie także interpretacja szczekania i dopasowanie go do odpowiedniej grupy spośród 14. 

Okazało się, że programowi pomogła… znajomość ludzkiej mowy. 

Zobacz również:

“Nasze wyniki pokazują, że dźwięki i wzorce pochodzące z ludzkiej mowy mogą służyć (sztucznej inteligencji – red.) jako podstawa do analizy i zrozumienia innych wzorców akustycznych, takich jak wokalizacje zwierząt” – tłumaczy autorka badania Rada Mihalcea.

Co znaczy szczekanie psa? System rozpozna emocje twojego pupila

Na tym etapie sztuczna inteligencja jest w stanie rozpoznawać rasy psów z różnym rezultatem. “Ponad połowa psów biorących udział w badaniu to chihuahua, a oprogramowanie było w stanie poprawnie zidentyfikować te psy na podstawie ich szczekania w około 75 proc. przypadków” – podaje portal. 

Natomiast w kwestii interpretacji szczekania i innych wydawanych przez psy dźwięków, program osiągnął sukces rzędu 62,6 proc. Autorzy badania zaznaczają, że było to możliwe po wstępnym szkoleniu systemu na ludzkiej mowie. 

– Jest tak wiele rzeczy, których jeszcze nie wiemy o zwierzętach, które dzielą z nami ten świat. Postępy w rozwijaniu sztucznej inteligencji mogą zostać wykorzystane do zrewolucjonizowania naszego zrozumienia zwierząt i komunikowania się z nimi, a nasze odkrycia sugerują, że być może nie będziemy musieli zaczynać od zera – podsumowała Mihalcea.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Anna Bryłka: Zagłosowałabym za opuszczeniem UE/RMF24.pl/RMF … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolizja w Jabłonce
Następny artykułIV Finał Powiatowego Konkursu English Expert (foto)