A A+ A++

Grupa Teatralna działająca w szkole podstawowej w Kcyni wzięła udział w wyjątkowych warsztatach, zrealizowanych w znanym i lubianym przez uczniów, teatrze kameralnym w Bydgoszczy. To jeden z elementów projektu grantowego, który realizuje Stowarzyszenie “Czas Dzieci”.

Grupa pod opieka Anny Lewandowskiej oraz Hanny Nowak wybrała się w poniedziałek 10 czerwca do teatru kameralnego na niezwykłe warsztaty tańca i emocji w teatrze.

Taniec jest jedną z najstarszych i najbardziej wszechstronnych form wyrazu artystycznego. Poprzez ruch tancerze są w stanie przekazać szeroki zakres emocji, jak również wywołać intensywne doznania u widza. Taniec jest także językiem, który pozwala na mówienie bez używania słów. Poprzez ruch ciała, tancerze komunikują się z widzem na poziomie emocjonalnym. Bez względu na to czy będzie to muzyka klasyczna czy dynamiczna hip-hopowa, ruch tancerza pozwala nam odczuć to, czego nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami.

– Podczas warsztatów rozmawialiśmy o emocjach i o tym, w jaki sposób możemy je pokazać. Próbowaliśmy odczytać je z twarzy rówieśników. Układaliśmy własne choreografie, bawiliśmy się tańcem i pisaliśmy receptę, w jaki sposób poradzić sobie z tremą. To była cenna lekcja dla członków naszej szkolnej Grupy Teatralnej – mówi Anna Lewandowska.

Taniec pobudza wyobraźnię widza oraz pozwala nam wyrazić emocje, które są trudne do uchwycenia słowami. Dzięki niemu jesteśmy w stanie łatwiej rozumieć i współodczuwać.

Jednym z pierwszych zadań było opisanie emocji jakie towarzyszyły młodym aktorom po przyjeździe do teatru oraz wybór zdjęć ze sztuk teatralnych przedstawianych na deskach teatru i opisanie emocji towarzyszących tym zdjęciom. Były także kalambury, podczas których za pomocą mimiki i gestów aktorzy przedstawiali emocje. Nie zabrakło dyskusji i lekcji jak radzić sobie ze stresem podczas występów. Co zrobić kiedy ciało aktora paraliżują nerwy?

– Na sam koniec mieliśmy czas na relaks, wyciszenie i uspokojenie ciała po intensywnych warsztatach. Wcieliliśmy się w rolę trzciny poruszanej przez wiatr – mówi uczestniczka warsztatów Julia – Opowiadaliśmy także o emocjach, jakie towarzyszyły nam po zajęciach. Było to swoiste porównanie z emocjami i odczuciami, które przywieźliśmy ze sobą i wnieśliśmy na teatralną salę taneczną rano.  

Taniec jest jedną z najbardziej fascynujących i poruszających form sztuki, która opiera się na ruchu. Jako widzowie, jesteśmy świadkami niewerbalnej komunikacji, która pobudza nasze emocje, wyobraźnię i zmysły. Tańczące emocje na scenie są inspirującym doświadczeniem dla naszej wyobraźni.

Warsztaty emocji to znakomita lekcja aktorstwa, która zaprocentuje w przyszłości.

Pierwsza okazja nadarzy się już wkrótce. Przed aktorami ze Szkolnego Koła Teatralnego występ pn. Kopciuszek, który zaprezentują na deskach szkoły przy ul. Wyrzyskiej 19 czerwca.

Przypomnijmy – w szkole podstawowej w Kcyni od września obecnego roku szkolnego, aktywnie działa kółko teatralne, które skupia obecnie 22 aktorów, głównie uczniów klas piątych. Działania podejmowane przez koło, możliwe są dzięki dotacjom pozyskanym w konkursach. W ramach projektów młodzi aktorzy biorą udział w warsztatach, wyjazdach do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy, przygotowali także ogólnoszkolny Dzień Teatru. Pozwoliły one również na zakup rekwizytów i ubrań.  

Wszystko rozpoczęło się w ubiegłym roku wraz z projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Czas Dzieci pn. Teatr – nowy przyjaciel młodego ucznia dofinansowanym ze środków gminy Kcynia w ramach otwartego konkursu ofert Kultura i dziedzictwo narodowe. W ramach przedsięwzięcia odbyło się wiele godzin zajęć związanych z tematyką teatru. Miał miejsce wyjazd na spektakl pt. “Opowieści z Narnii” połączony z warsztatami teatralnymi, podczas których uczniowie poznali tajniki pracy aktora i pracowników teatru. Każdy uczeń otrzymał przed wyjazdem teczkę zawierającą program spektaklu oraz zadania związane tematycznie z teatrem oraz bohaterami “Opowieści z Narnii”. Wyjazd poprzedzony był omówieniem tematyki utworu oraz zapoznania się z instytucją teatru. Następnie cała szkoła wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Teatru. Jednak najważniejszym rezultatem projektu było powołane do życia kółko teatralne.

Ewa Hałas (zdjęcia Anna Lewandowska) 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAfera w polskim środowisku filmowym. “Praktyki Michnika i Wildsteina”
Następny artykułJest sparaliżowany. Pomóż mu spełnić marzenie o wojsku [ Społeczeństwo ]