A A+ A++

 Maciej Jarzyna i Paweł Wałęga z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu zwycięzcami regionalnego etapu Konkursu Explory -najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. W październiku utalentowani uczniowie wezmą udział w wielkim Finale podczas Gdynia Explory Week.

Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Kluczowym elementem Programu jest konkurs dla uczniów, w którym młodzi z całej Polski opracowują swoje innowacyjne projekty. W tym roku zgłoszono ich ponad 230. W regionalnych etapach konkursu wyłaniane są te o największym potencjale. Wśród twórców ośmiu zwycięskich projektów znaleźli się podopieczni Przemysława Madeja z Zespołu Szkół Technicznych. –Już po raz 11 zapraszamy młode talenty do świata Explory- chcemy, by zdolni młodzi ludzie mieli dobre ujście dla swojej kreatywności. Program, który proponujemy pozwala uczniom nie tylko wykrzesać najlepsze pomysły, ale także zderzyć je z ekspertami, którzy wskazują odpowiednie drogi rozwoju. – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory – Cieszy fakt, że wciąż rośnie zasięg Programu. Spotykamy się online z coraz większą liczbą zainteresowanych, a w ramach Szkolnych i Regionalnych Festiwali odwiedzamy lokalne społeczności. To owocuje znalezieniem kolejnych wyjątkowych talentów. Tym razem znaleźliśmy je także w Mielcu.

Maciej Jarzyna i Paweł Wałęga opracowali projekt pt. System Inteligentnego Sterowania Ruchem Wahadłowym, który ma być wsparciem w kierowaniu ruchem na remontowanych drogach, mostach lub wiaduktach. Wprowadzenie projektu w życie znacznie usprawniłoby poruszanie się po mieście –używaną dziś cykliczną zmianę świateł zastąpiłyby czujniki, które reagowałyby na pojawiający się samochód. Dzięki tej innowacji kierowcy mogliby oszczędzić czas, zmniejszyłaby się emisja spalin i wreszcie w miastach byłoby mniej korków. Projekt młodych mielczan spotkał się z entuzjazmem jurorów- specjalistów m.in. z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Świętokrzyskiej czy Wrocławskiego Parku Technologicznego. 

Maciej i Paweł mają teraz czas na rozwijanie swojego pomysłu, a już w październiku ponownie zaprezentują go przed komisją na Gdynia Explory Week- corocznym finale konkursu połączonym z praktyczną konferencją. 

Młode Talenty Explory walczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych, ufundowane przez Mecenasa Explory, Grupę LOTOS oraz akredytację na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne. Udział w finale to także możliwość dołączenia do wyjątkowej społeczności Explory, którą tworzą organizacje, instytucje i firmy, dla których rozwój, kreatywność i innowacyjne myślenie to nie tylko słowa, a plan na przyszłość. Dzięki temu, już na początku swojej badawczej drogi, młode Talenty mają szansę obcować z najlepszymi w branży i poznać środowisko naukowe. – Explory łączy młode talenty z przedstawicielami biznesu, mentorami i naukowcami. Program w sprawdzony sposób pozwala rozwijać się tym, którzy już dzisiaj kreują rozwiązania, które pozwolą nam wszystkim łatwiej żyć w przyszłości. Grupa LOTOS jako Mecenas Explory z dumą zauważa rosnącą popularność programu i z niecierpliwością wypatruje kolejnych kreatywnych projektów – mówi Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy LOTOS. 

O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w Groningen od pięciu lat pracująca nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego  instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Być może do tego grona wkrótce dołączą Maciej Jarzyna i Paweł Wałęga.

DCIM/100MEDIA/DJI_0039.JPG

e-leclerc-mielec


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolacy naciskają na Leroy Merlin ws. Rosji. PZPN bezradny
Następny artykułMinister edukacji i nauki: do tej pory do polskich szkół zapisano 85 tys. dzieci z Ukrainy