Przygoda uczniów z Pielgrzymowic zaczęła się pod koniec 2018 roku od spotu, który nakręcili w ramach swojej autorskiej kampanii „Słowa krzywdzą”. Przed kamerą mówili, jak źle się czują, gdy ktoś używa wobec nich krzywdzącego języka. Spot był wielokrotnie wyświetlany przez internautów na YouTube, został pokazany także podczas Obrad Okrągłego Stołu Rzecznika Praw Obywatelskich poświęconych językowi nienawiści w sieci i wyemitowany w telewizji. W ramach kampanii, której opiekunkami były nauczycielki Marta Florkiewicz-Borkowska i Agata Dziendziel, uczniowie prowadzili też stronę na Facebooku i pomysłowe happeningi.
Choć kampania „Słowa krzywdzą” z założenia była przedsięwzięciem lokalnym i miała objąć zasięgiem tylko jedną, dwuipółtysięczną wieś, to zainspirowała uczniów szkół z całej Polski, którzy zaczęli się do niej przyłączać, realizując własne pomysły.
Na wideoczacie z ekspertami od sztucznej inteligencji
Uczniowie z Pielgrzymowic prezentowali swój projekt w Warszawie, a na jego podsumowanie nagrali drugi spot, tym razem o optymistycznym wydźwięku. Przekonują w nim, że słowa mają moc, a wyrazy sympatii, pochwały czy słowa otuchy mogą odmienić życie ludzi wokół nas.
Następnie uczniowie i absolwenci pielgrzymowickiej podstawówki wraz ze Stowarzyszeniem Mediatorów „Consensus”, Fundacją NoDrama oraz ImproSilesia przygotowali spektakl „Stalking” o cyberprzemocy. W końcu w grudniu zeszłego roku zaproszeni zostali do Rzymu na globalny szczyt dzieci „I can. Children’s global summit”, organizowany przez organizację Design for Change, by zaprezentować swoje działania.
Teraz, chociaż z powodu epidemii koronawirusa podróże są niemożliwe, twórcy kampanii „Słowa krzywdzą”, która została uznana za najlepszy projekt społeczny w Polsce w konkursie „Mądrzy cyfrowi”, zostali zaproszeni do udziału w międzynarodowej konferencji TKS TALKS AI with Uber & Google. Kilka dni temu Kornelia Kloczkowska, Hanna Skorupka i Stanisław Rogowski, teraz już absolwenci pielgrzymowickiej podstawówki, spotkali się na wideoczacie ze Scottem Penberthym z Google oraz Michaelem Del Balso z Ubera, ekspertami w zakresie sztucznej inteligencji. – Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy. AI jest naszą przyszłością – mówi Stasiek.
Z podstawówki do książki
Z kolei w środę miała premierę książka „Young power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”. Justyna Suchecka, dziennikarka portalu tvn24.pl, wcześniej związana z „Gazetą Wyborczą”, opisała w niej przedsięwzięcia podejmowane przez polskich nastolatków, którzy swoją pomysłowością i zaangażowaniem zadziwiają dorosłych. Oprócz pielgrzymowickiej młodzieży wśród bohaterów znaleźli się m.in. Viki Gabor, która wygrała Eurowizję Junior, czy Janek Gawroński, który jest samorzecznikiem dzieci i osób ze spektrum autyzmu.
– Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy się znaleźć w tak wspaniałym gronie – mówią młodzi aktywiści z Pielgrzymowic.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS