Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kołakach Kościelnych uczestniczyli w koncercie słowno-muzycznym „Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą!”
13 grudnia 2022 r. w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego odbył się koncert słowno-muzyczny pt. „Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą!” upamiętniający 41 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
„W żywej lekcji historii” uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Kołakach Kościelnych wraz z Dyrektorem Szkoły Henrykiem Rakoczym oraz nauczycielem Panem Andrzejem Kośnikiem. W piękną lekcję patriotyzmu włączył się również Wójt Gminy Kołaki Kościelne Sylwester Jaworowski.
Organizatorem wydarzenia była NZSS Solidarność Region Podlaski, Instytut Pamięci Narodowej oraz Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku.
Na scenie wystąpili zarówno uczniowie, jak i nauczyciele szkoły. Nie zabrakło wzniosłych chwil, które najlepiej wyrażały, śpiewane utwory oraz fragmenty literatury m.in „Przesłania Pana Cogito” Zbigniewa Herberta. Wybrzmiały także słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Stan wojenny w Polsce:
Powstanie „Solidarności” w wyniku porozumień sierpniowych z 1980 roku stanowiło wyłom w systemie komunistycznym. Sytuacja w Polsce zaniepokoiła władze ZSRS, które nakłaniały polskich komunistów do samodzielnej rozprawy z „Solidarnością”. Przygotowania do rozprawy nastąpiły kiedy funkcję I sekretarza KC PZPR objął gen. Wojciech Jaruzelski. Komuniści atakowali „Solidarność”, prowokując strajki, a następnie tłumacząc społeczeństwu, że kryzys gospodarczy i puste półki są następstwem działań opozycji.
Stan wojenny wprowadzono w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Władzę w państwie przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, której przewodniczył gen. Jaruzelski. Stan wojenny oznaczał zawieszenie działalności związków zawodowych, zakaz strajków, nadawanie tylko jednego programu telewizyjnego i radiowego, zorganizowanie na trenie całego kraju posterunków wojskowych, internowanie i umieszczenie w warunkach odosobnienia liderów „Solidarności”. Wprowadzono również godzinę milicyjną, czyli zakaz opuszczania domów między godziną 22 a 6 rano. Cenzurze podlegały prywatne korespondencje, listy i telegramy, a nawet rozmowy telefoniczne. Zamknięto granice oraz ograniczono możliwość przemieszczania się po kraju. Czołgi i patrole milicyjne stały się częstym widokiem na ulicach polskich miast.
„Solidarność” zareagowała akcjami strajkowymi w kilku ośrodkach, które zostały szybko spacyfikowane. Najbrutalniejsza rozprawa z opozycją miała miejsce w kopalni „Wujek” w Katowicach, gdzie zginęło 9 górników. Po paru miesiącach stanu wojennego społeczeństwo zniechęciło się do działań politycznych. Kiedy opór społeczeństwa osłabł stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku.
źródło: Urząd Gminy Kołaki Kościelne
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS