W technikum ZSTiO (Azoty) młodzi adepci mechatroniki próbują ulepszać życie codzienne nowymi wynalazkami, które znajdują uznanie na konkursach organizowanych nie tylko przez politechnikę, ale również Instytucje zajmujące się wyszukiwaniem i wsparciem ciekawych, nowych rozwiązań technologicznych. Tak było w przypadku Mateusza Magiery i Oliviera Kwietnia, uczniów 3 klasy w zawodzie technik mechatronik.
Pomysł wziął się z życia. A było to tak… Czy mieszkacie w domku jednorodzinnym? Czy macie pokój z oknem dachowym? Jeśli tak, to zrozumiecie problem i docenicie znaczenie pomysłu naszych uczniów. Uczniowie mają pokoje na poddaszu więc, by uniknąć przykrych sytuacji związanych z zalaniem pokoju bo okno było otwarte, opracowali projekt p.t. „Inteligentny dom – Automatyczne zamykanie okien”.
Takim niespodziewanym sytuacjom zapobiega zbudowany automatyczny system zamykania składający się z czujników deszczu i temperatury, sterownika oraz dwóch serwomechanizmów. Odpowiednio zamontowane sensory i właściwie zaprogramowany, sterowany napęd zamykający okno jest niezawodny. Projekt wyróżnia się prostotą wykonania, możliwością indywidualizacji montażu oraz niskim nakładem kosztów.
Wszystkie zalety tego projektu zauważyli i nagrodzili Wyróżnieniem Drugiego Stopnia jurorzy z Politechniki Śląskiej w Konkursie „Elektronika – by żyło się łatwiej”.
Ale to nie wszystkie sukcesy tego projektu! Oryginalność rozwiązania Mateusza i Oliviera doceniono również na XVII Krajowym Konkursie „Młody Wynalazca 2022” (na rozwiązanie innowacyjne opracowane przez młodych wynalazców). Panowie zostali Laureatami tego konkursu i otrzymali możliwość wystawienia rozwiązania na Międzynarodowych Targach Innowacyjności i Wynalazczości INTARG w Katowicach, gdzie zdobyli Specjalne Wyróżnienie. W katowickim Spodku, wśród wystawców z całego świata projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko uczelni technicznych, ale również instytucji wspierających rozwój przemysłu.
Opiekunem merytorycznym młodych wynalazców była mgr inż. Elwira Bamburowicz, nauczyciel przedmiotów branży elektryczno-mechatronicznej.
Gratulujemy i życzymy kolejnych pomysłów i sukcesów !
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS