Początek roku szkolnego to wyzwanie nie tylko dla uczniów, nauczycieli czy rodziców, ale także dla tych, którym zależy na bezpieczeństwie mieszkańców Gdyni. Komisja ds. standaryzacji wymogów zagospodarowania i organizacji ruchu przy szkołach rozpoczęła właśnie szósty rok swojej działalności, a efekty jej pracy są widoczne gołym okiem. Realizowane w mieście inwestycje dają poczucie bezpieczeństwa oraz poprawiają komfort życia gdynian.
Komisja powołana przez prezydenta Wojciecha Szczurka działa od 2017 roku. Tworzą ją m.in. inżynierowie ruchu, policja oraz urzędnicy zajmujący się inwestycjami, polityką rodzinną i edukacją. Prace rozpoczęto od przygotowania dokumentacji poświęconej bezpieczeństwu gdyńskich uczniów przy wszystkich placówkach.
– Naszym celem jest budowa miasta przyjaznego i bezpiecznego, a szczególną uwagę zwracamy na najmłodszych mieszkańcach, stąd inwestycje związane ze szkołami, a także obszarami, które do niej prowadzą – mówi wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk.
Jednymi z pierwszych beneficjentów działań komisji byli podopieczni: Przedszkola nr 44 przy ul. Korzennej, Zespołu Wczesnej Edukacji nr 1 przy ul. Wiczlińskiej oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przy ul. Chwaszczyńskiej. Wprowadzono tam m.in. nowe oznakowanie pionowe i poziome, wyniesione przejścia dla pieszych czy urządzenia bezpieczeństwa ruchu w postaci barierek, separatorów i słupków. Więcej informacji o tych inwestycjach znajdą Państwo TUTAJ.
Od tego czasu prace nabrały jeszcze większego tempa. Jako ostatnia powstała strefa „Kiss & ride” przy Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Chabrowej, gdzie rodzice mogą bezpiecznie zatrzymać samochód, aby dziecko mogło w komfortowych warunkach wysiąść i udać się do szkoły. Takie rozwiązania funkcjonowały wcześniej na m. in. Grabówku oraz Wiczlinie.
– Bezpieczeństwo w ruchu drogowym przy szkołach to duże wyzwanie dla dzisiejszych miast. Wymaga nie tylko zaangażowania uczniów i ich opiekunów, ale także samych nauczycieli, władz miasta czy nawet ludzi odpowiedzialnych za rozwiązania drogowe. Gdynia wypracowała standardy, które zapewniają bezpieczeństwo w ruchu przy każdej z gdyńskich szkół. To progi zwalniające, doświetlone przejścia dla pieszych czy tzw. przeprowadzacze, którzy gwarantują, że wszyscy najmłodsi gdynianie mogą czuć się bezpiecznie, idąc z domu do szkoły i wracając ze szkoły do domu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Tylko w 2021 roku w Gdyni zbudowano siedem progów zwalniających, oświetlono 23 przejścia dla pieszych, a dwa z nich zostały wyniesione. Mowa „zebrach” znajdujących się przy SP nr 16 oraz skrzyżowaniu ulic Chylońskiej i Św. Mikołaja. Z kolei od 2019 roku zmodernizowano aż 30 zatok autobusowych. Teraz są one bezpieczne, wygodne i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Warto dodać, że na finiszu znajdują się prace związane z wyniesieniem przejścia dla pieszych na ul. Gryfa Pomorskiego, a przebudowa skrzyżowania ul. Wiczlińskiej, ul. Miętowej i ul. Koperkowej została ukończona. Szczegółowe dane dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa pieszych oraz zmodernizowanych zatok autobusowych znajdą Państwa na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Bezpieczna droga do szkoły to nie tylko lepsza infrastruktura, ale także lepsza edukacja.
– Do dzieci i ich rodziców staramy się dotrzeć różnymi sposobami. Wydaliśmy książeczkę „Bezpiecznie w drodze do szkoły”, która uczy jak należy podróżować do szkoły rowerem. Nie brakuje również materiałów wideo czy bezpośrednich spotkań ze stróżami prawa, którzy uczą podstawowych zasad ruchu drogowego czy znajomości numerów alarmowych – tłumaczy Marek Łucyk.
– Edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego zachowania na drodze oraz przepisów je regulujących jest niezmiernie ważna. To aspekt, który należy przypominać i utrwalać, aby wykształcić właściwe nawyki – kończy Bartosz Bartoszewicz.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS