A A+ A++

W poprzednich latach o tej porze kandydaci na uczelnie publiczne, którzy zgłosili się do pierwszego naboru, wiedzieli już, czy zostali przyjęci czy nie. Ci, którym się nie powiodło, czekali na ogłoszenie drugiego naboru na kierunki, na których pozostały wolne miejsca.

Pandemia zmieniła wszystko. Przede wszystkim opóźniła matury, które zamiast w maju, odbyły się w czerwcu. Ich wyniki maturzyści poznają dopiero 11 sierpnia, ale uczelnie już przyjmują ich wnioski rekrutacyjne. Jednak dopóki nie będzie wyników matur, nie mogą ogłosić list przyjętych.

Uniwersytet Śląski wydłuża rejestrację kandydatów

Uniwersytet Śląski, największa uczelnia publiczna w województwie, zadecydował, że Internetowa Rejestracja Kandydatów zostanie wydłużona do 20 sierpnia (zwykle kończyła się na początku lipca).

– Jeśli zostaną wolne miejsca, być może zostanie ogłoszony drugi nabór, ale na razie nie ustaliliśmy jeszcze szczegółów – mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik UŚ.

Na nowy rok akademicki uczelnia przygotowała dwa nowe kierunki studiów stacjonarnych I stopnia: komunikację cyfrową oraz indywidualne studia nauczycielskie.

Szymik-Kozaczko podkreśla, że ze względu na pandemię UŚ skupia się jednak w tym roku przede wszystkim na promocji kierunków anglojęzycznych. Umożliwią one studentom kształcenie w tym języku bez konieczności wyjazdu z kraju, którego wiele osób obecnie się obawia. Większość anglojęzycznych nowości to studia uzupełniające magisterskie, ale dla tegorocznych maturzystów otwarta zostanie anglojęzyczna inżynieria materiałowa.

Edukacyjne nowości i sztandarowe kierunki

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach również umożliwił kandydatom rejestrację w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów do 20 sierpnia. Wśród nowości edukacyjnych na studiach stacjonarnych I stopnia znalazła się specjalność finanse i technologie cyfrowe na kierunku finanse i rachunkowość.

Więcej nowości jest na studiach niestacjonarnych, bo UE już od trzech lat mocno rozbudowuje ofertę płatnych kierunków dla osób, które chcą godzić naukę z pracą.

Podobnie jak UŚ, także UE szczególnie promuje kierunki w języku angielskim, m.in. także te stacjonarne I stopnia, jak finanse i rachunkowość dla biznesu czy biznes międzynarodowy.

Politechnika Śląska daje kandydatom czas na rejestrację do 16 sierpnia. Na nowy rok akademicki uczelnia nie przygotowała nowości, ale kusi kandydatów rozwijanymi od czterech lat kierunkami dualnymi, umożliwiającymi realizowanie części programu w zakładach przemysłowych, współpracujących z uczelnią. Jadwiga Witek, rzeczniczka politechniki, przypomina, że najzdolniejszym kandydatom uczelnia proponuje program mentorski „Rozwiń skrzydła”, który daje możliwość realizowania indywidualnego profilu kształcenia. Chlubą politechniki są też makrokierunki, łączące dwie lub więcej dyscyplin naukowych.

Śląski Uniwersytet Medyczny także nie przygotował nowości edukacyjnych. – Zainteresowaniem kandydatów cieszą się niezmiennie nasze sztandarowe kierunki: lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja czy pielęgniarstwo – mówi Justyna Skolik z biura prasowego SUM.

Nabór uzupełniający nawet do połowy października

Do 20 sierpnia trwa również rekrutacja na Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach, a do 18 sierpnia na Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej.

Zgłoszeń kandydatów nie przyjmują za to już uczelnie artystyczne. Akademia Muzyczna w Katowicach i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zamknęły przyjmowanie wniosków na początku lipca. Ograniczenia związane z pandemią nie wystraszyły kandydatów. O jedno miejsce na studiach stacjonarnych w ASP starały się ponad trzy osoby.

– To bardzo nietypowe czasy, więc i forma kontaktu z kandydatami jest nietypowa. W tym roku cały proces rekrutacji, łącznie z przeglądem prac, rozmową kwalifikacyjną czy wykonywaniem zadań egzaminacyjnych jest przeprowadzany online. Po raz pierwszy spotkamy się dopiero podczas inauguracji roku akademickiego. Takiej sytuacji jeszcze w naszej uczelni nie było – mówi Antoni Cygan, rektor ASP w Katowicach.

W sierpniu ASP prowadzić będzie rekrutację na interdyscyplinarne studia II stopnia w języku angielskim, natomiast pod koniec sierpnia rozpocznie się proces rejestracji na studia niestacjonarne.

UŚ i PŚ, które zwykle nie wypełniają limitu miejsc w pierwszym naborze, zakładają, że z powodu opóźnień spowodowanych pandemią, rekrutacja uzupełniająca może trwać nawet do połowy października, czyli do dwóch tygodni po rozpoczęciu roku akademickiego. Większość uczelni planuje od października kształcić studentów w trybie zdalnym lub hybrydowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwa akcja wymiany ogrzewania na ekologiczne. Mieszkańcom pomagają urzędnicy
Następny artykułDylan Teuns zostaje w Bahrain-McLaren