Wyjątkowo trudno jest godzić studia z ciągłymi dojazdami na uczelnię z miejsca zamieszkania, często oddalonego o wiele kilometrów. Dla niektórych rozwiązaniem jest wówczas korzystanie z hosteli, ale umówmy się – że w ten sposób nie zapewniają oni sobie pełni komfortu, a na dodatek skazani są na spore wydatki.
Kolejna grupa ludzi z kolei zastanawia się nad wyborem pomiędzy akademikiem uczelnianym, a prywatnym. W dzisiejszym artykule przedstawimy, dlaczego lepiej jest zdecydować się na ten drugi.
Kwestia przydzielania pokoju
W regulaminie wszystkich polskich uczelni wyższych zapisano kryteria dotyczące tego, jak wygląda proces otrzymania pokoju w domu studenckim. Wówczas wystarczy jedynie krótka lektura, aby określić go mianem przekombinowanego. Wskazano w nim, że pierwszeństwo przydziału mają studenci z potomstwem, małżeństwa, biorący udział w programie Erasmus i osoby z trudniejszą sytuacją finansową.
W akademikach prywatnych, jedynym kryterium przydzielania pokoju jest kolejność rezerwacji. W związku z tym, znacznie uproszczono kwestie formalne, skupiając się jedynie na dokumencie w postaci umowy na linii akademik-student.
Selekcja pokoju
Projekt uczelnianych akademików zakładał stworzenie jak największej ilości pokoi dwuosobowych, aby pomieścić dużo osób. W związku z tym, mało jest jednoosobowych kwater, które na dodatek przypisywane są głównie ludziom z problemami zdrowotnymi, czy posiadających dzieci. W niektórych akademikach można nawet wybrać standard lokum, jednakże nie należy przy tym liczyć na jakość kojarzącą się ze współczesnymi aranżacjami pomieszczeń mieszkalnych.
Wybierając akademik prywatny, można liczyć na to, że ilość pokoi do wynajęcia dla studentów spokojnie umożliwi wybór. Będzie to szczególnie ważne dla studentów ceniących sobie możliwość prywatnego przebywania we własnych czterech ścianach.
Jakość kwatery
Jeśli byliście kiedyś w tradycyjnym akademiku, chociażby odwiedzając przyjaciół, z pewnością rzucił wam się w oczy specyficzny PRL’owski wystrój pokoi. W głównej mierze z tego powodu ich ceny są tak niskie, jednakże nie każdemu będzie to odpowiadać, nie wspominając o pewnych brakach w wyposażeniu (brak dodatkowej szafki na rzeczy, ewentualnie za małe łóżko).
W tworzeniu akademików prywatnych postawiono przede wszystkim na komfort i zastosowanie nowoczesnych projektów wnętrz, które na dodatek są w pełni wyposażone. Mieszkańcy mają do dyspozycji np. wspólny stół bilardowy, czy pomieszczenie multimedialne z konsolą.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS