Konstytucja 3 Maja oraz wybuch III Powstania Śląskiego to kluczowe wydarzenia historii Polski. Jak co roku rudzianie, na czele z przedstawicielami władz i służb mundurowych wzięli udział w obchodach upamiętniających te ważne wydarzenia.
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wybuch III Powstania Śląskiego
W Święto Narodowe Trzeciego Maja w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej odprawiona została msza święta za Ojczyznę i mieszkańców naszego miasta. Po niej zebrani, wśród których znajdowali się przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich oraz służb mundurowych, przemaszerowali pod pomnik Powstańców Śląskich na kochłowickich plantach. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu z akompaniamentem orkiestry górniczej pod pomnikiem złożone zostały wieńce i znicze. Głos zabrał także prezydent Rudy Śląskiej – Michał Pierończyk.
– Zbierając myśli przed tą uroczystością, do głowy przychodziły mi cztery takie zasadnicze. Po pierwsze – Konstytucja 3 Maja. Po drugie – wybuch III Powstania Śląskiego. Po trzecie – obecność Polski w Unii Europejskiej i po czwarte ta troska, jaką otaczamy naszego sąsiada – Ukrainę, która walczy z wrogiem. Te wszystkie myśli łączy takie marzenie o lepszym państwie, a także pragnienie wolności dla każdego obywatela. Myślę, że te dwie idee właśnie łączą te wszystkie myśli. Konstytucja 3 Maja ponad 230 lat temu uchwalona wyrażała to pragnienie o lepszym państwie. Podobnie ci, którzy szli do boju z nocy z 2 na 3 maja, też myśleli o wolności dla każdego obywatela, dla każdego mieszkańca tej ziemi i o realizowaniu tej wolności w lepszym państwie. Unia Europejska to też marzenie o lepszym państwie. Może troszkę inaczej. Nie tylko w ramach granic jednego kraju. Bycie razem, we wspólnocie państw europejskich, bo razem jest lepiej i bezpieczniej. Razem jest siła! Dlatego właśnie tą troską otaczamy Ukrainę, bo jej trochę czasu brakło, żeby być w tej naszej wielkiej wspólnocie. W tej wspólnocie, gdzie myślimy o lepszym państwie, lepszej Polsce. Dzisiaj mamy możliwość i okazję, żeby zastanowić się nad tym wszystkim. Mamy czas na świętowanie i pomyśleniu o lepszym państwie, lepszych nas, lepszym mieście w ogóle lepszym życiu. Dlatego też dzisiaj świętujmy i myśmy o tym, co dobrego zrobić, żeby nasze miasto i nasz kraj były lepsze – apelował Michał Pierończyk.
Konstytucja 3 Maja
Przypomnijmy, że Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ten ważny dzień został uznany za święto już 5 maja 1791 roku. Niestety, akt w praktyce obowiązywał tylko ok. 14 miesięcy, ale jego wagę uznał Sejm Ustawodawczy odrodzonej Rzeczpospolitej, który w kwietniu 1919 roku ustanowił 3 maja świętem narodowym. Z kolei władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania tej daty, a oficjalnie święto zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku. Polacy musieli czekać 30 lat, by ponownie móc świętować uchwalenie Konstytucji Majowej. Oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą w 1990 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS