A A+ A++

Dziś przypada 101. rocznica mordu bolszewickiego na pięciu mieszkańcach gminy Suchowola. 

Pamiętając o tych wydarzeniach oraz o nadchodzących rocznicach tamtych wydarzeń w niedzielę pod pomnikiem hołd oddali i złożyli kwiaty oraz znicze burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel wraz z sekretarzem i radnymi gminnymi.

 „Wojna polsko-bolszewicka i bitwa pod Warszawą miały znaczenie nie tylko dla Polski ale dla całej Europy. Zatrzymała komunizm i rewolucję bolszewicką. Obroniony został ład i porządek Europy.

W okresie marszu na Warszawę, 9 sierpnia 1920 roku bolszewicy przy cmentarzu żydowskim bestialsko zamordowali 5 mieszkańców Suchowoli:

FABIAN MILTKO – farmaceuta, po studiach w Wilnie, członek POW, właściciel apteki przy ulicy Białostockiej, z Jatwiezi Dużej,
FELIKS ZANIEWSKI – z Chlewisk – farmaceuta, po studiach w Wilnie, współpracownik Miltki Fabiana
PIOTR RUDAKOWSKI – podporucznik w wojsku carskim do 1917 roku, członek POW, właściciel składów towarowych. Dobity w Jatwiezi Małej
FRANCISZEK ZIMNOCH – urodzony we wsi Zimnochy k/Uhowa, oficer, właściciel sklepu przy ulicy Białostockiej
WŁADYSŁAW NAUMOWICZ – pracownik Urzędu Gminy.

Zostali zamordowani gdyż jako inteligenci stanowili elitę, byli organizatorami walki o Polskę i organizatorami życia gospodarczego”  – fragment artykułu z nr 3 dwutygodnika Ziemi Suchowolskiej „Sami o sobie”, którego autorem jest Edmund Gabrel. 

 CZYTAJ TEŻ: Upamiętnili mieszkańców gminy Suchowola zamordowanych sto lat temu przez bolszewików [WIDEO, FOTO]

„Aresztowano pięciu mieszkańców Suchowoli: F. Zaniewskiego, F. Miltko, nauczyciela Naumowicza, sekretarza gminy Rudakowskiego i właściciela sklepu Zimnocha. Powodem aresztowania, a później okrutnego mordu, była ich działalność na rzecz wolnej Polski. […] Dnia 9 sierpnia 1920 roku, wywieziono ich poza miasto i przy drodze do Augustowa obok żydowskiego cmentarza, czterech z nich rozstrzelano, a Piotra Rudakowskiego powieziono dalej. […] Na miejscu ohydnego mordu stoi krzyż z kilkakrotnie niszczoną tablicą, na której czytamy: Miejsce uświęcone krwią bestialsko pomordowanych przez bolszewików 9 VIII 1920 roku” – fragment z książki „Chodorówka dzieje parafii” Bernarda Sakowicza.

opr. (or)

Zdjęcia – GOKSIT Suchowola: 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKinoino zaprasza
Następny artykuł“Nie używasz mózgu”. Internauci nie pozostawili na Patrycji suchej nitki