W Niedzielę Bożego Miłosierdzia wieczorne nabożeństwo w kościele pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Sokółce było odprawione w intencji Ojczyzny, pomordowanych w Katyniu, ofiar katastrofy smoleńskiej i bohaterów miasta.
– My, konserwatyści z Powiatu Sokólskiego, zawsze pamiętamy o Smoleńsku, Katyniu, Obławie Augustowskiej. Ale przede wszystkim wdrażamy w życie testament śp. profesora Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP, bo on jest dla nas autorytetem. Rozważamy jego mądrość, zaangażowanie i dalekowzroczność, chociażby w kontekście wojny hybrydowej i wojny na Ukrainie. Był człowiekiem, który swoim życiem pokazywał kierunek, w którym powinniśmy zmierzać. Pamiętamy jak właśnie on, w Gruzji, wyraźnie mówił, że przyjdzie czas na Ukrainę, państwa bałtyckie, a może i na nasz kraj, Polskę – pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej mówił Piotr Rećko, Starosta Sokólski.
Tam właśnie po Mszy, by oddać cześć zmarłym i pomordowanym, złożono kwiaty, zapalono znicze i zjednoczono się we wspólnej modlitwie za zmarłych i pomordowanych bohaterów, męczenników, w Katyniu, Smoleńsku i innych miejscach zbrodni sowieckiej. Starosta w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na testament Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który ma szerszy zasięg i obejmuje także toczące się obecnie życie społeczne, to co realizujemy naszym codziennym zaangażowaniem.
– Działamy wcielając w życie jego wizje i koncepcje. Począwszy od drobnych spraw, do tych największych, patriotycznych związanych z obroną i walką o naszą cudowną Ojczyznę. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni. Dlatego zebraliśmy się tutaj wszyscy. Zawsze będziemy pamiętać i czcić pamięć jego i innych polskich patriotów. Niech żyje Polska i cześć ich pamięci – podsumował gospodarz Powiatu Sokólskiego.
Starosta podziękował też Księdzu Stanisławowi Gniedziejce, Wicekustoszowi Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce, za wspaniałe kazanie, które było bardzo emocjonujące.
– Dzisiaj wspominamy nie tylko Katyń i Smoleńsk. Kwiecień to również miesiąc kolejnej wywózki Polaków na Syberię. Wywózki związanej z Katyniem, bo dotyczyła głównie rodzin oficerów polskich. W perfidny, podstępny sposób Sowieci pozwolili pisać im listy do swoich bliskich, dzięki czemu poznali adresy tych, którzy zamieszkiwali obszary zajęte przez bolszewików i mogli do nich dotrzeć – podkreślił Krzysztof Promiński, Ułan z Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.
We Mszy Świętej i uroczystościach pod pomnikiem licznie uczestniczyli mieszkańcy powiatu, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych. Powiat Sokólski reprezentował Starosta Piotr Recki z rodziną, Krzysztof Krasiński, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego oraz wielu radnych, a także pracownicy Starostwa Powiatowego w Sokółce, wśród których byli między innymi: Daniel Supronik – Dyrektor Wydziału Finansowego, Tomasz Tolko – Dyrektor Wydziału Organizacyjnego, Zbigniew Dębko, Dyrektor Wydziału Promocji, Andrzej Tomaszczyk – Zastępca Dyrektora Wydział Komunikacji, Transportu, Inwestycji Drogowych i Kubaturowych. Przybyły też służby mundurowe: komendanci placówek SG, Policji, Straży Pożarnej, a także przedstawiciele sokólskich szkół, instytucji oraz Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich i Wojska Polskiego.
Przypominamy, że Msza Święta w intencji Ojczyzny odbywa się 16 dnia każdego miesiąca w Kościele p.w. Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.
sokolka-powiat.pl
Zdjęcia – sokolka-powiat.pl:
* Materiał zlecony
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS