A A+ A++

Smakowity wypiek z sezonowymi śliwkami

Intensywnie maślany spód, rozlewający się po języku kwaskowaty smak dojrzałych śliwek i aromatyczna kruszonka na wierzchu. Obok ciasta ze śliwkami nie można przejść obojętnie. To wypiek, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie letniego podjadania. Wystarczy kilka składników, które bez trudu znajdziemy w kuchennej szafce i porcja świeżych owoców, by cały dom wypełnił się smakowitym zapachem.

Składniki na ciasto

  • 700 g twardych śliwek

  • 320 g mąki pszennej tortowej

  • 200 g masła w temperaturze pokojowej

  • 4-5 jajek w temperaturze pokojowej

  • 170 g cukru

  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Składniki na kruszonkę

  • 65 g mąki pszennej

  • 70 g cukru

  • 50 g masła

Jak zrobić ciasto ze śliwkami z kruszonką?

Dorodne śliwki doskonale nadają się do ciasta123RF/PICSEL

  1. Zaczynamy od roztopienia kostki masła w rondelku lub mikrofalówce, a następnie odstawiamy na bok do lekkiego przestudzenia.

  2. Do jednej miski przesiewamy mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia, a do drugiej wbijamy jajka, wsypujemy cukier i ubijamy mikserem do uzyskania jasnego puchu.

  3. Zmniejszamy obroty miksera do minimum i dolewamy cienką strużką rozpuszczone masło do masy jajecznej. Po tym etapie mikser nie będzie nam już potrzebny.

  4. Suche składniki wrzucamy do miski z mokrymi i delikatnie wymieszaj całość łyżką. Ważne, by robić to jedynie do połączenia się składników.

  5. Gotowe ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i zabieramy się za przygotowanie owoców.

  6. Śliwki kroimy na połówki, pestki wyrzucamy, a owoce umieszczamy w misce i lekko oprószamy mąką. Tak przygotowane wykładamy skórką w stronę ciasta.

  7. W niewielkim pojemniku łączymy ze sobą mąkę, cukier i masło. Po roztarciu wszystkich składników w dłoniach posypujemy gotową kruszonką wierzch ciasta.

  8. Formę z ciastem wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C (grzanie góra-dół) i pieczemy przez ok. godzinę.

  9. Po upływie ostatniej minuty wyłączamy grzanie, lekko uchylamy drzwiczki piekarnika i pozostawiamy ciasto na 10-15 minut.

  10. Ciasto ze śliwkami i kruszonką możemy podawać na ciepło z gałką ulubionych lodów lub poczekać do całkowitego wystudzenia i szczodrze posypać cukrem pudrem. Smacznego!

Czy ciasto ze śliwkami trzeba trzymać w lodówce?

Przy wielu głodomorach w domu nawet największa blacha ciasta nie stanowi przeszkody i znika w mgnieniu oka. Zdarza się jednak, że nie damy rady rozprawić się z pysznościami w ciągu jednego dnia. Jak przechowywać ciasto ze śliwkami, by jak najdłużej zachowało świeżość? Wystarczy stosować się do kilku wskazówek, a będziemy mogli serwować rarytas przez kilka kolejnych dni. Ważne, by chronić wypiek zarówno przed wilgocią, jak i wysoką temperaturą.

Oba czynniki przyczyniają się do powstania szkodliwej dla zdrowia pleśni, przez którą stanie się niejadalne. Doświadczone panie domu doradzają, by przechowywać ciasto z owocami w suchym i chłodnym miejscu. Doskonale sprawdzi się lodówka oraz spiżarnia. Zanim jednak umieścimy wypiek w wybranym miejscu, zabezpieczmy go folią aluminiową lub schowajmy do szczelnie zamykanego pojemnika. W ten sposób nie pochłonie lodówkowych aromatów, które sprawią, że będzie niejadalne.

Klasyczny przepis na ciasto ze śliwkamiInteria Kulinaria

Sprawdź również:

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie wystarczy więcej. Dowiedz się, jak podlewać ogród w czasie upałów
Następny artykułDwa lata temu poznańscy radni wznowili sprzedaż miejskich mieszkań. Wciąż ich nie można wykupić