A A+ A++

Po zakupie młyn przez wiele lat stał pusty, choć Szymanowscy spędzali w nim każdą wolną chwilę, wyobrażając sobie, jak to będzie, gdy przeprowadzą się tam z Warszawy, gdzie Andrzej przez kilkanaście lat kierował jazzową kawiarnią Helicon na Starówce, a Bożena wprowadzała tytuły prasowe Grupy ZPR na Ukrainę.

Andrzejowi udało się to w połowie 2011 r., gdy ruszyli z przebudową i rewitalizacją młyna, którą nadzorował z przyczepy kempingowej. Bożena dołączyła do niego cztery lata później, gdy mozolna odbudowa zmierzała ku końcowi.

– Remont starego budynku nigdy nie należy do łatwych, a przebudowa starego młyna, stojącego częściowo w rzece, na dom pełna była nieustannych niespodzianek. Co krok trzeba było wymyślać rozwiązania, żeby uporać się m.in. z fundamentami, które nigdy nie były izolowane, czy budowaniem słupów w płynącej rzece – opowiada Andrzej.

Dziś Szymanowscy, którzy lubią nazywać się „młynarzami”, nie tylko w odnowionym budynku mieszkają, ale od 2016 r. prowadzą w nim pensjonat „Młyn Patryki”. Byli też jednymi z pierwszych polskich ruinersów, czyli osób, które nie tylko dają starym chatom i budynkom gospodarczym drugie życie, ale swoimi remontowymi zmaganiami na bieżąco dzielą się z internetową społecznością. Ruinersów stale przybywa, podobnie jak internetowych kont w mediach społecznościowych, gdzie można śledzić ich „remontowe rewolucje”. Rozwijają się też grupy facebookowe, jak np. „Stary dom w remoncie”, która skupia już 60 tys. członków, albo bardziej regionalne, jak „Ruinersi na Mazurach” – ma ok. 1 tys. członków. Jak wielkim fenomenem stał się trend ruinerski, doskonale obrazuje przykład młodej pary: Marty i Krzysztofa, która kupiła stuletnią willę na północy Włoch. Wystarczyło, że pod koniec kwietnia założyli na Instagramie profil „Dom to Casa”, ogłaszając, że dołączają do społeczności ruinersów i dodali siedem postów z tagami typu: #ruinersi, #starydom, #Włochy itp., aby dwa tygodnie później mieć już 100 tys. obserwujących.


Bożena i Andrzej Szymanowscy długo marzyli o siedlisku z chałupą do remontu.


Fot.: Michał Mrowiec / Materiały prasowe

Jak zostać Ruinersem Roku

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKapele zagrały po raz 45.
Następny artykułWojna na Ukrainie. UE planuje negocjacje pokojowe z Rosją