A A+ A++

Warto podkreślić, iż w części trzeciej tej umowy, zawarto uregulowania w dotyczące współpracy w sprawach karnych, a więc kwestie związane z przejęciem ścigania karnego, a także wydaniem w celu ścigania albo wykonania kary. Zgodnie z tymi postanowieniami, umawiające się strony zdecydowały o zobowiązaniu do wydawania sobie wzajemnie, na wniosek, osób znajdujących się na ich terytorium, w celu przeprowadzenia przeciwko nim postępowania karnego lub wykonania kary.

Założeniem przy wydawaniu osób jest wykorzystanie zapisów umowy do przestępstw o pewnym ciężarze gatunkowym, który w wypadku poszukiwania osoby do wykonania kary związany jest z co najmniej sześcioma miesiącami pozbawienia wolności lub karą surowszą.

W zakresie zaś poszukiwania osoby w związku z toczącym się jeszcze postępowaniem karnym, umowa zbliżona jest do ogólnych zasad ekstradycji, gdzie mowa jest, iż podstawę wydania stanowić może tylko czyn zagrożony karą w obu państwach (tzw. zasada podwójnej karalności), więc jest to pierwszy warunek, którego wypełnienie spowoduje możliwość wnioskowania o wydanie osoby. Drugim warunkiem, który musi być równolegle wypełniony, jest również właściwy ciężar gatunkowy przestępstwa i tutaj strony zdecydowały, iż musi występować zagrożenie karą, której górna granica przekracza jeden rok pozbawienia wolności, lub karą surowszą. Stawiając pytanie, czy w związku z takimi postanowieniami umownymi, istnieje możliwość wydania obywatela Ukrainy przebywającego w Polsce, w związku z wezwaniem do służby wojskowej, albo w związku z uchylaniem się od służby wojskowej, potrzebna jest dalsza analiza umowy, jak również odniesienie się do rozwiązań prawa karnego obowiązującego w Polsce.

W systematyce polskiego Kodeksu karnego jest wyodrębniona część wojskowa, w której ujęte są m.in. przestępstwa przeciwko obowiązkowi pełnienia służby wojskowej (rozdział XXXIX) oraz przestępstwa przeciwko zasadom dyscypliny wojskowej (rozdział XL). Podkreślić należy, iż część ta obejmuje przepisy, które ze względu na właściwości przedmiotu regulacji, tj. charakter dóbr chronionych prawem i cechy podmiotu odpowiedzialności karnej, należało wyodrębnić z powszechnego prawa karnego. Odnosi się do zasad odpowiedzialności żołnierzy i w pewnej części pracowników wojska. Zaznaczyć jednak należy, iż mimo odrębnie ujętej części wojskowej w polskim kodeksie karnym, przestępstwo uchylania się od poboru – a więc niezgłaszania się do służby w określonym terminie i miejscu, nie zostało ujęte w tej części Kodeksu karnego, a jako regulacja art. 144 znajduje się w rozdziale XVIII przestępstwo przeciwko obronności, a więc części szczególnej. Istota umieszczenia tych regulacji ma szczególne znaczenie ze względu na okoliczności związane zarówno z kodeksowymi postanowieniami w zakresie ekstradycji, jak i umowy pomiędzy Polską, a Ukrainą.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXIX Otwarte Mistrzostwa Regionu Północnego w Tenisie Stołowym
Następny artykułDwunastka na podium w Pomorskim Finale Wojewódzkim XXIV edycji Pucharu Tymbarku – Sport