A A+ A++

W 1943 roku w obozie zagłady w Treblince wybuchł bunt. 200 więźniom udało się uciec, wśród nich był Samuel Willenberg. O obozowej gehennie napisał po latach książkę, opowiadał izraelskiej młodzieży, z którą przyjeżdżał do Polski. Stworzył też cykl ekspresyjnych, niezwykłych rzeźb. A teraz możemy zobaczyć je w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Wernisaż – w czwartek (17 listopada), godz. 12.

Jego życiorys to gotowy materiał na film. Willenberg (1923-2016) nie tylko wraz z innymi zerwał się do heroicznego buntu przeciw nazistowskim oprawcom, nie tylko udało mu się zbiec z obozu zagłady w sierpniu 1943 roku – ale po dotarciu do Warszawy postanowił walczyć dalej.

Świadek zbrodni i kronikarz

Pod przybranym nazwiskiem Ignacy Popow („Igo”) walczył w powstaniu warszawskim, najpierw w szeregach Armii Krajowej, a potem Polskiej Armii Ludowej. Jego dwie siostry zginęły w komorach gazowych, rodzice przeżyli. Po śmierci ojca w 1950 roku z matką i żoną Adą wyjechał do Izraela. Przez całe swoje życie dawał świadectwo tego, czego był uczestnikiem i świadkiem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGrupa Azoty ZAKSA z drugą wygraną w Lidze Mistrzów. Kędzierzynianie ograli wicemistrza Belgii
Następny artykułLM M, gr. D: ZAKSA zgodnie z planem wygrała w Belgii