A A+ A++

fot. SWPix.com

Kasia Niewiadoma po wyścigu o mistrzostwo świata w Wollongong narzekała, że z powodu przesadzonej długości wyścigu, który wynosił 164 kilometry, zawodniczki przez większą część dystansu jechały bardzo ostrożne oraz wyraziła życzenie, by kolejne edycje mistrzostw przebiegały na dystansie około 140 kilometrów. Międzynarodowa Unia Kolarska poszła w odwrotnym kierunku.

Nowe przepisy wejdą w życie od MŚ 2025, które odbędą się w Rwandzie. Wyścig ze startu wspólnego elity kobiet od tej pory będzie musiał mieć długość od 150 do 180 kilometrów. To o 20 kilometrów więcej niż obecnie.

Zaplanowana zmiana jest powiązana z wprowadzeniem wyścigu kobiet do lat 23. Po raz pierwszy w tej kategorii wiekowej wyścig o mistrzostwo świata zostanie przeprowadzony w 2025 roku, na dystansie 110-140 kilometrów. Juniorkom zostanie dołożone 10 kilometrów (70-100 km).

Wydłużony zostanie również dystans wyścigu indywidualnego kobiet o MŚ. Od 2025 roku obligatoryjnie powinien się zmieścić w przedziale 30-40 kilometrów. Zawodniczek do lat 23 będzie obowiązywał dystans 20-30 kilometrów.

Powyższe zmiany wejdą w życie w 2025 roku i będą dotyczyły również Igrzysk Olimpijskich.

Już od przyszłego sezonu wzrośnie natomiast minimalna pensja w kobiecych WorldTeamach, wprowadzony zostanie też status „neo-pro”.

Minimalny kontrakt dla zawodniczek w przyszłym roku wzrośnie z 27 500 euro do 32 100 euro. W 2024 roku powinien wynieść 35 000 euro, a w 2025 sięgnie 38 000 euro. W kontynentalnych ekipach kobiecych, tak jak dotychczas, nie będzie obowiązku wypłacania pensji.

Status „neo-pro” obejmie zawodniczki, które będą miały mniej niż 23 lata w roku rozpoczęcia kontraktu. Kolarka, która przejdzie na zawodowstwo 1 stycznia 2023 roku, utrzyma status neo-pro do końca 2024. Jeśli podpisze kontrakt po 1 czerwca 2023 status zostanie utrzymany do końca 2025.

Płaca minimalna dla „neo-pro” w WorldTeamie będzie wynosić mniej niż u zawodniczki na pełnych prawach. Ekipy zatrudniając kolarki o tym statusie będą mogły zwiększyć liczebność składu z 20 do 22 osób.

Kobiece WorldTeamy otrzymają oficjalne prawo utworzenia zespołu szkoleniowego. Inaczej niż u mężczyzn, zawodniczki z takiej ekipy nie będą mogły jednak być „wypożyczane” na wyścigi pierwszej ekipy.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHow not to run out of money in retirement
Następny artykułMORĄG: POSZUKIWANA OSOBA NA STANOWISKO STRAŻNIK MIEJSKI – APLIKANT