A A+ A++
Łukasz Nenko. Fot. KP

Tyszanin Łukasz Nenko zajmuje się fotografią hobbystycznie od lat i pracuje wyłącznie na aparatach analogowych. Sam również wywołuje negatywny i odbitki w ciemni, którą ma w domowej piwnicy. Zdjęcie jego autorstwa z cyku „Silesia” zostało wybrane najlepszym zdjęciem Tychy Press Photo 2023.

Cykl „Silesia” traktuje o tradycji, a raczej o podejściu do niej. – Z racji wykonywanego zawodu (pan Łukasz jest tłumaczem z j. niemieckiego – przyp. red.) często bywam w Niemczech. Tam przy byle okazji przyodziewa się tradycyjne stroje ludowe. Tradycja ta jest powszechna we wioskach i małych miasteczkach, ale również spotykana w większych miejscowościach. Wystarczy podać za przykład Oktoberfest, czyli dożynki chmielne, by zrozumieć z jakim fenomenem mamy do czynienia. Takich festów oczywiście jest dużo więcej, ale łączy je jedno – przywiązanie do tradycji i do strojów ludowych. U nas na Śląsku przywiązani jesteśmy do tradycji równie mocno, ale w stroje ludowe przebieramy się zdecydowanie rzadziej. Już samo określenie „przebieramy się” wyjaśnia różnicę w podejściu. Postanowiłem uwiecznić na fotografii tradycję i zacząłem szukać młodych osób, które posiadają tradycyjne stroje ludowe. Nie chciałem zwracać się z prośbą do Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, bo to są zawodowcy. Szukałem kogoś bardziej naturalnego. Nie było to łatwe – mówi Łukasz Nenko.

Jak się okazało większość osób posiadający tradycyjne śląskie stroje ludowe to seniorzy, którzy kultywują spuściznę zrzeszeni w stowarzyszeniach i kołach gospodyń wiejskich. Łukasz Nenko szukał czegoś innego. – Nie interesowało mnie pokazanie zanikającej tradycji. Chciałem pokazać wciąż żywe przywiązanie do niej. A to mogłem zrobić tylko za pośrednictwem pokolenia przejmującego schedę. Z pomocą przyszedł mi Włodek Chrzanowski, który przedstawił mi Aleksandrę Swobodę. To był strzał w dziesiątkę. Dziewczyna ma ogromną wiedzę o śląskich tradycjach, o naszych strojach, a przede wszystkim posiada tak misternie zrobiony strój z okolic Chełma Śląskiego, że mało który krawiec podjąłby się uszycia czegoś równie bogatego w detale – tłumaczy fotograf.

Gdy pojawiła się bohaterka, przyszła kolej na scenerię, w której miałaby się zaprezentować. Łukasz Nenko zgłosił się do kilku instytucji kojarzonych ze Śląskiem i, o dziwo, zaledwie jedna z nich zgodziła się, aby wykonał zdjęcia w jej wnętrzach. Był to Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. – Muszę przyznać, że zaskoczony byłem nie lada, gdy usłyszałem propozycję, że owszem mogę wykonać zdjęcia wewnątrz wybranego przeze mnie budynku, ale po opłaceniu półtora tysiąca zł za godzinę. Nieźle. Trochę mnie to dziwi, bo instytucje, do których się zwróciłem, mają w statucie promocję Śląska i naszej śląskiej kultury. Urząd Marszałkowski był jedyną instytucją, która wpuściła mnie do środka, za co jestem wdzięczny. Bardzo sobie cenię tę współpracę. Projekt nie jest zamknięty i wciąż trwa. Mam nadzieję, że nagroda za najlepsze zdjęcie TPP 2023 otworzy przede mną drzwi.

Wspomniane nagrodzone zdjęcie (publikujemy je wraz z relacją z tegorocznego konkursu Tychy Press Photo – na str. 8) zostało wykonane przy Hucie Metali Nieżelaznych Uthemann w Szopienicach. Ta znajduje się zaledwie 10 minut jazdy z centrum Katowic. „Po maszynach parowych spływa deszcz, zasypane piece muflowe leżą w gruzach, a z zabytkowej wieży ciśnień odpada niemal codziennie kawałek historii. Swój udział w rozbiórce tego wyjątkowego zabytku techniki mają po równo czas i złomiarze” – opisuje hutę Katarzyna Piotrowiak w reportażu, opublikowany w „Dzienniku Zachodnim” 8 września 2010 roku. – Moja bohaterka pozuje na tle urobku lub odpadu z jakiegoś pieca, na dawno zapomnianym już placu. Strasznie tam śmierdzi chemią przemysłową i jest ogólnie dramat. Spięło mi się to wszystko razem, dlatego uznałem, że jest to właściwe miejsce na zdjęcie. Zdjęcie wykonałem aparatem wielkoformatowym Linhof 4×5 cala na diapozytywie Fuji Provia 100F nieprodukowanym już od dawna.

Zainteresowanych tematem czytelników odsyłamy do mediów społecznościowych „Łukasz Nenko Fotografia Szlachetna”, na których tyszanin publikuje swoje prace.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułThabo Cele w ścisłej kadrze RPA na Puchar COSAFA
Następny artykułSCOTUS zakazał kryteriów rasowych przy rekrutacji na studia