A A+ A++

Lokalne samorządy zrzeszone w forum chcą wspólnie podjąć prace nad przygotowaniem uchwał krajobrazowych dla poszczególnych gmin, które mają uchronić charakter i przyrodę Beskidu Wyspowego przed reklamowym chaosem.

W miniony wtorek (25 października) w Urzędzie Gminy Dobra odbyło się posiedzenie Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Na spotkanie z lokalnymi samorządowcami zaproszony został Grzegorz Janyga, zastępca dyrektora Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa.

Podczas spotkania przestawiono założenia, cele i praktyczne uwagi wynikające z przyjętej przez Kraków uchwały krajobrazowej. Dyskutowano na temat możliwości wyeliminowania zbędnych reklam i zadbania o krajobraz Beskidu Wyspowego, na który co raz więcej uwagi zwracają nie tylko odwiedzający go turyści, lecz także mieszkańcy.

– Takie rozwiązania są już w Dolomitach czy też w Aplach. Myślę, że my też powinniśmy dbać w ten sposób o krajobraz, bo to nasze największe bogactwo – powiedział nam Czesław Szynalik, pomysłodawca akcji Odkryj Beskid Wyspowy.

O pomyśle rozmawialiśmy także z gospodarzem wtorkowego spotkania – wójtem gminy Dobra Benedyktem Węgrzynem. Jak przypomniał, kilka lat temu zmieniono zasady kształtowania polityki przestrzennej, a z planów zagospodarowania wyłączono regulacje dotyczące reklam i elementów małej architektury. Te kwestie mogą być podejmowane przez samorządy w uchwałach krajobrazowych.

– Zaproponowaliśmy taką dyskusję na forum, by zwrócić uwagę na to, że przyroda i góry są naszym kapitałem, więc musimy zadbać, by nie zostały „zaśmiecone” reklamami. Problem nie jest jeszcze aż tak powszechny, ale są już miejsca w Beskidzie Wyspowym, gdzie się pojawił. Temat spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania – mówi Benedykt Węgrzyn.

Zdaniem wójta, skoro pojawiają się pierwsze miejsca, w których zaczyna być widoczny nieład związany z obecnością nośników reklamy, to jest to dobry moment, by podjąć działania. – Jak wiadomo, lepiej jest zapobiegać, dlatego chcemy poszukać takich rozwiązań, które uchronią Beskid Wyspowy przed niekontrolowanym wzrostem liczby problematycznych elementów zakłócających krajobraz.

Wójt tłumaczy, że członkowie forum zamierzają przeprowadzić wspólną analizę tematu. – W tym celu przygotowujemy grupę roboczą, złożoną z pracowników poszczególnych urzędów – mówi. Nie będzie jednak jednej, uniwersalnej regulacji dla całego Beskidu Wyspowego. Każda z gmin ma inne uwarunkowania, dlatego ewentualne uchwały krajobrazowe w każdym samorządzie będą autonomiczne.

– Jako forum chcemy to wspomóc i zadbać o spójność; chcemy, by prace prowadzone były we wspólnym kontekście, bo będzie zdecydowanie łatwiej znaleźć najlepsze rozwiązania. Uważam, że można wypracować konsensus, w którym pod uwagę trzeba wziąć dobro branży, lokalnych przedsiębiorstw, ale i krajobrazu. Proces powstawania tych zasad będzie otwarty, zostaną przeprowadzone konsultacje, w ramach których każdy będzie mógł zgłosić swój pomysł czy podzielić się swoją opinią – zapowiada Benedykt Węgrzyn.

– Osobiście uważam, że ta dyskusja to dobry sygnał. Cieszy mnie to, że w ramach współpracy możemy rozmawiać na tak ważne tematy, jak zachowanie „wyspowego” charakteru naszych gór, który jest naprawdę unikatowy – dodaje wójt gminy Dobra.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMPL VERBUM S.A.: Uchwały podjęte na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy MPL Verbum S.A. w dniu 28 października 2022 roku.
Następny artykułKierowcy Alpine zadowoleni z podwójnego awansu do Q3