A A+ A++

Wojewoda Podkarpacki zaskarżyła do Sądu Administracyjnego w Rzeszowie uchwałę Rady Miasta Tarnobrzega, dotyczącą utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Zwierzyniec i Jasień”.

– Wojewoda Podkarpacki skorzystała z instrumentu nadzorczego jakim jest skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie na uchwałę Nr LII/538/2021 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 24 listopada 2021 r. w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Zwierzyniec i Jasień” – w celu poddania ocenie legalności w/w uchwały oraz uzyskania orzeczenia sądu administracyjnego – informuje portal NadWisłą24.pl rzecznik wojewody podkarpackiego.

-Przedmiotowa skarga została wysłana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie w dniu 5 stycznia 2022 r – dodaje Michał Mielniczuk.

Przypomnijmy, końcem ubiegłego roku Wojewoda Podkarpacki odrzuciła skargę Nadleśnictwa Nowa Dęba na uchwałę tarnobrzeskiej Rady Miasta, w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Zwierzyniec-Jasień”. Nadleśnictwo Nowa Dęba i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie nie złożyły jednak broni, wysyłając kolejne pisma zarówno do wojewody jak i do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Działania te przyniosły zamierzony skutek, mimo iż zgodnie z prawem ustanowienie zespołu-przyrodniczo krajobrazowego nie wymagało opinii Lasów Państwowych, to urząd wojewódzki przychylił się do ich opinii i skierował skargę do sądu.

PONAD 330 ZESPOŁÓW PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWYCH W CAŁEJ POLSCE

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków.

Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Czersku ruszyło lodowisko pod dachem
Następny artykułLodowisko w Rybniku dalej nieczynne. Zepsuła się pompa