A A+ A++

Na wszystkich spotykanych terenach budowy przygotowanie podłoża bez użycia specjalistycznych urządzeń do zagęszczania niestety nie jest możliwe. Każda powierzchnia użytkowana przez ludzi czy samochody musi być ułożona na dobrze przygotowanej podbudowie. Taka podbudowa zazwyczaj wykonana jest z piasku, żwiru czy kruszywa. Luźno wysypany materiał nie będzie przenosił obciążeń, dlatego niezbędne jest użycie zagęszczarek. W zależności od powierzchni i materiału można zastosować zagęszczarki jednokierunkowe, zagęszczarki rewersyjne (nawrotne) oraz ubijaki do ziemi, zwane potocznie skoczkami lub ubijarkami do gruntu.

Ubijak – zastosowanie

Zanim przejdziemy do informacji, gdzie stosować zagęszczarkę stopową, spójrzmy, czym jest zagęszczanie. Zagęszczanie jest procesem technologicznym polegającym na zwiększaniu gęstości materiału  poprzez wyparcie z gruntu nadmiaru powietrza i takie ułożenie cząstek gleby względem siebie, by tworzyły zwartą powierzchnię.

Rozpatrując użycie ubijaka do ziemi, należy zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na podstawowy fakt, jakim jest udarowe zagęszczanie podłoża. Stopy wibracyjne mają tak przygotowaną konstrukcję, by generować potężne uderzenie, mając jednocześnie małą częstotliwość w porównaniu do typowych zagęszczarek płytowych. Wspomniana częstotliwość w połączeniu z siłą uderzeniową uwypukla ważny punkt, kiedy zastosowanie ubijaków staje się wręcz niezbędne. Mówimy tu o typowych gruntach spoistych typu glina czy iły. Działanie ubijaka uniemożliwia przyklejanie się stopy do wspomnianego gruntu spoistego, co czyni go niezbędnym urządzeniem, gdy napotkamy takie właśnie podłoże.

Inny ważny parametr to głębokość zagęszczenia materiału możliwa do osiągnięcia w trakcie pracy. Ubijakiem do gruntu można zagęścić grubszą warstwę piasku bez stosowania zagęszczania warstwowego w porównaniu z podobnej wielkości zagęszczarką płytową.

Zagęszczarki stopowe Swepac idealnie nadają się do wąskich wykopów, zagęszczania pod przewody elektryczne czy infrastrukturę wodną, kanalizacyjną czy gazową. Chętnie są stosowane tam, gdzie wstawienie większych zagęszczarek staje się utrudnione.

Przy szeregu zalet trzeba mieć świadomość, że ubijaki do ziemi powinny być użytkowane przez osoby odznaczające się dość dobrą sprawnością i siłą fizyczną. Operator powinien mieć odpowiednie obuwie, ochronniki słuchu i najlepiej rękawice antywibracyjne.

Budowa i zasada działania ubijaka

Ubijak spalinowy posiada silnik (zazwyczaj Honda GXR120), który przekazuje poprzez sprzęgło odśrodkowe moment obrotowy na element wykonawczy – przekładnię zębatą wspomaganą sprężynami dla wprowadzenia charakterystyki udarowej. Ruch posuwisto-zwrotny o dużej amplitudzie i niskiej częstotliwości przekazuje siłę wymuszającą z przekładni na grunt poprzez niewielkich rozmiarów płytę denną. Do górnej części skoczka przymocowany jest uchwyt roboczy, który pozwala na precyzyjne prowadzenie ubijaka nawet w ciężkim terenie.

Co brać pod uwagę przy wyborze ubijaka do gruntu?

Pierwszym kryterium jest decyzja, czy wspomniana zagęszczarka stopowa ma mieć silnik benzynowy, diesla czy może ma być zasilana z akumulatora.

Jeśli już zdecydujemy, że preferujemy silnik benzynowy, wówczas należy podjąć decyzję, jaki rodzaj silnika powinien być zastosowany. Tu wyróżniamy silniki dwusuwowe wymagające dodatkowego smarowania olejem w formie mieszanki. Drugim – i być może bardziej pożądanym – są silniki czterosuwowe generujące mniej zanieczyszczeń, oszczędniejsze, a przy tym eliminujące konieczność stosowania dodatkowego oleju. W tym przypadku stosuje się zwykłą benzynę. Należy jednak pamiętać, że ich transport powinien odbywać się w pozycji, gdzie gaźnik znajduje się u góry.

Nie bez znaczenia jest również masa, choć tu najczęściej stosowanymi są ubijaki o wadze ok. 64-70 kg.

Warto wspomnieć również o szerokości stopy, które mogą mieć szerokość od 190 mm do 280 mm. Warto zaznaczyć przy tym, że jest możliwość ich wymiany, jeśli istnieje konieczność zastosowania konkretnego rozmiaru.

Zastosowanie ubijaków

Warto pamiętać, że każdy projekt to inne wyzwanie. Nie ma jednakowych projektów, podobnie jak nie ma jednakowych rodzajów gruntu. Za każdym razem temat doboru maszyn trzeba rozpatrywać pod względem sytuacji napotkanej na danym placu budowy. Niemniej ubijak do ziemi nie powinien być jedynym urządzeniem zagęszczającym na wyposażeniu ekipy wykonawczej. Często zastosowanie skoczka po prostu staje się nieekonomiczne ze względu na wielkość terenu do zagęszczenia. Podobnie, nie każdą zagęszczarkę jednokierunkową czy rewersyjną da się wstawić w miejsce o ograniczonej przestrzeni, gdzie może się poruszać.

Przy wyborze odpowiedniego ubijaka lub innego urządzenia zawsze pomocny może być kontakt ze specjalistami firmy Swepac.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZałożyciel UNICEF zostanie patronem skweru we Wrocławiu
Następny artykuł“Wednesday”. Netflix ujawnia nowe gwiazdy w 2. sezonie