Ubezpieczenia komunikacyjne można kupić na różne sposoby. Niektórzy korzystają z porad agentów ubezpieczeniowych. Inni wybierają porównywarki ubezpieczeń, by załatwić sprawę szybko i bez wychodzenia z domu. Kolejny decydują się na pakiety dealerskie, o których więcej dowiesz się z poradnika https://mubi.pl/poradniki/pakiet-dealerski-co-to-jest/. Tylko tak naprawdę, po co są te wszystkie ubezpieczenia samochodu?
Obowiązkowe OC
To ubezpieczenie jest obowiązkowe. Każdy kierowca musi je wykupić na swój samochód, a nie na siebie! To pojazd jest ubezpieczony, dlatego po jego sprzedaży polisa OC przechodzi na nowego właściciela. Również w sytuacji gdy autem będzie kierowała inna osoba, to w razie spowodowania stłuczki lub wypadku nie zapłaci ona za szkody z własnej kieszeni, tylko pokryje je polisa wykupiona przez właściciela pojazdu.
Ubezpieczenie OC jest korzystne zarówno dla osób poszkodowanych w wypadku czy stłuczce, jak i dla sprawcy. Ci pierwsi szybko otrzymają odszkodowanie. Natomiast sprawca nie musi za nie płacić z własnych środków. Oczywiście zdarzają się od tej sytuacje wyjątki. W przypadku OC ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania nawet w sytuacji, gdy sprawca będzie prowadził pojazd pod wpływem alkoholu. Jednak potem zażąda zwrotu pieniędzy za wypłacone odszkodowanie od sprawcy w ramach tak zwanego regresu ubezpieczeniowego.
Musimy także pamiętać, że brak ciągłości ubezpieczeniowej jest karany. Już jeden dzień przerwy wiąże się z opłatą karną w wysokości 1 120 zł w przypadku samochodu osobowego. Natomiast ponad dwutygodniowy brak OC to kara 5 600 zł! Co ważne, wysokość opłat karnych uzależniona jest od minimalnej pensji brutto – bardzo więc prawdopodobne, że w przyszłym roku kary będą jeszcze wyższe.
Autocasco chroni Twoje auto
Ubezpieczenie AC jest dobrowolne. Możemy je kupić w pakiecie z OC. Jednak w przeciwieństwie do tego obowiązkowego autocasco zapewnia ochronę w przypadku szkód powstałych na pojeździe ubezpieczonego. W jakich sytuacjach może się ono przydać?
Kierowcy, którzy oczekują wsparcia ubezpieczyciela w przypadku kradzieży pojazdu, szkody częściowej lub całkowitej powstałej w wyniku działania sił przyrody, osób trzecich, a także samego ubezpieczonego powinni zdecydować się na autocasco. Będzie ono szczególnie przydatne dla właścicieli nowych i kilkuletnich samochodów – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.
Zakres ochrony oraz wyłączenia ubezpieczenia AC regulują zapisy w OWU – są to ogólne warunki ubezpieczenia. Każda firma ubezpieczeniowa sama je określa. Dlatego u poszczególnych ubezpieczycieli są one różne. Warto także pamiętać, że kierowcy mogą wybrać różne warianty AC. Ci, którzy oczekują jak najszerszej ochrony, powinni wybrać pełne autocasco. Natomiast kierowcy obawiający się na przykład tylko kradzieży auta, powinni zdecydować się na AC mini.
Przed wyborem AC zawsze warto poznać jego warunki. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę a takie kwestie jak:
- zakres ochrony,
- wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczenia,
- sumę ubezpieczenia,
- sposób likwidacji szkody,
- franszyzy,
- amortyzację części.
Wszystkie wymienione powyżej zapisy wpływają na wysokość składki, a także na wysokość odszkodowania, jakie otrzyma właściciel pojazdu w razie szkody.
Assistance, czyli wsparcie na drodze
Ubezpieczeniem, które można kupić w pakiecie z OC, jest assistance. To polisa zapewniająca kierowcy wsparcie, gdy dojdzie do awarii, kradzieży pojazdu lub wypadku. Ponieważ jest to również dobrowolne ubezpieczenie przed jego wykupieniem warto zapoznać się z zapisami w OWU.
Zazwyczaj ubezpieczyciele oferują kilka wariantów assistance. Różnią się one zakresem ubezpieczenia, a także limitami i ograniczeniami. Chodzi tutaj choćby o limit kilometrów holowania czy limit dni, na które można otrzymać samochód zastępczy.
Assistance polecane jest kierowcom, którzy dużo podróżują samochodem. Koniecznie powinny je wykupić także osoby, które wybierają się autem na wakacje za granicę. Jeśli nie chcą one wykupywać polisy na cały rok, to mogą wybrać tę na 7, 15 czy 30 dni.
NNW dla zdrowia
To ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zapewnia ono wsparcie ubezpieczyciela w razie doznania uszczerbku na zdrowiu lub śmierci kierowcy bądź pasażerów. Nie kosztuje ono dużo, a zawsze przyda się dodatkowa ochrona. Co ważne, otrzymanie odszkodowania z NNW jest niezależne od tego z OC – w razie problemów ze zdrowiem otrzymuje się odszkodowanie z obu polis.
Nie zawsze jesteśmy kierowca lub pasażerami samochodu. Dlatego powinniśmy także wiedzieć, jak otrzymać odszkodowanie za potrącenie na pasach. Zostanie ono wypłacone z ubezpieczenie OC sprawcy. Potrącony pieszy może liczyć na zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji czy dojazdów do lekarza.
Na ubezpieczenia komunikacyjne nie zwracamy uwagi na co dzień. Jednak kiedy dojdzie do szkody, to okazują się one bardzo pomocne i pozwalają nam wyjść z powstałych problemów bez długu i strat finansowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS