Domy z drewna mają swój własny, niepowtarzalny charakter. Pomimo że dość często kojarzą nam się z zabudową letniskową, nie znaczy to, że z drewna nie buduje się także domów do zamieszkania przez cały rok. W ich przypadku istotne jest oczywiście objęcie ich odpowiednią ochroną, którą zapewni ubezpieczenie domu drewnianego. Dlaczego jest ono tak ważne?
Czym cechuje się dom z drewna?
Domy drewniane, przeznaczone do całorocznego zamieszkania, stawia się dość szybko – nawet i w kilka miesięcy. Cechuje je lekka konstrukcja, która nie wymaga wielu wzmocnień, jak w przypadku domów murowanych. Domy drewniane posiadają także odpowiednie parametry akustyczne i cieplne (małe ryzyko wystąpienia mostków termicznych), jak również i wilgotnościowe.
Jedyną wadą, choć nie dla każdego problematyczną, jest konieczność częstej konserwacji i renowacji takiej budowli. Oczywiście bardzo istotne jest zadbanie o stworzenie barier przeciwpożarowych, jak choćby stosowanie odpowiednich impregnatów do drewna. Niestety to właśnie jego łatwopalność jest tym, co sprawia że ubezpieczenie domu drewnianego może być droższe niż murowanego.
Dlaczego dom drewniany ma droższą polisę?
Cena polisy ubezpieczeniowej wyliczana jest (między innymi) w oparciu o rodzaj konstrukcji budynku a dokładnie klasy jej palności. Drewno należy niestety do łatwopalnych materiałów budowlanych, przez co ubezpieczyciel będzie traktować domy z tego materiału, jako te o wyższym ryzyku narażenia na szkodę.
To właśnie z tego powodu cena składki jest dość wysoka i może wynieść nawet kilkaset złotych (nawet o 100% więcej niż domu murowanego). Jeśli jednak ktoś lub przytulne wnętrza, cena polisy nie powinna go odstraszać. Należy potraktować ją jako inwestycję w zabezpieczenie własnych finansów, na wypadek niekorzystnego zdarzenia.
Przed czym chroni ubezpieczenie domu drewnianego
Ubezpieczenie domu drewnianego ma zakres zbliżony do ubezpieczeń nieruchomości murowanych. Standardowo więc chroni przed zdarzeniami losowymi i działaniami sił przyrody (których konsekwencje są bardzo dotkliwe dla domów z drewna):
-
osunięciami ziemi,
-
upadkami samolotów,
-
uderzeniami pojazdów,
-
upadkami drzew,
-
powodziami i deszczami nawalnymi.
Ubezpieczyciel wypłaci też odszkodowanie, jeśli dojdzie do strat wywołanych akcją ratowniczą, zniszczeniem domu sadzą czy koniecznością usunięcia zniszczonego mienia. Dom z drewna można ubezpieczyć także przed kradzieżą z włamaniem oraz aktami wandalizmu. Nie zapomnijmy oczywiście o możliwości ubezpieczenia ruchomości domowych, a nie tylko konstrukcji i mienia stałego.
Kiedy ubezpieczyciel nie pomoże
Lista wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela powinna być pierwszą z jaką się zapoznamy. Powinniśmy dokładnie przeanalizować też to, jakie obowiązki narzuca na nas towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli ich nie spełnimy, nie będziemy mogli liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Kiedy więc nie dostaniemy odszkodowania?
-
gdy dojdzie do pożaru powstałego z naszej winy (zaprószenie ognia, brak przeglądów kominiarskich),
-
gdy pożar wybuchnie na skutek źle zamontowanych urządzeń grzewczych (np. kominka) i braku ich odpowiedniego odizolowania,
-
jeśli użyjemy wadliwych materiałów konstrukcyjnych (lub w zły sposób), które mogą spowodować uszkodzenie domu,
-
jeśli dojdzie do zniszczenia konstrukcji na skutek źle działającej wentylacji, zalania przez otwarte okna lub nieogrzewania domu,
-
gdy pożar wybuchnie na skutek przepięcia wadliwej instalacji elektrycznej.
Jak chronić?
Pamiętajmy, że dom z drewna jest szczególnie narażony na kontakt z ogniem i wodą. Należy więc zadbać o jego ognioodporność oraz chronić przed osadzaniem się wilgoci. Odkształca ona drewno, co wpływa na rozwój pleśni i niszczy elementy konstrukcyjne domu. Dlatego też ubezpieczenie domu drewnianego powinno zawierać jak najwięcej rozszerzeń, aby chronić go kompleksowo.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS