A A+ A++

Każdy samochód podlegający rejestracji w Polsce musi być ubezpieczony przed dniem wprowadzenia do ruchu drogowego lub przed dniem wygaśnięcia wcześniejszej polisy OC. Obowiązek wykupienia ubezpieczenia spoczywa na posiadaczu pojazdu. Kto zatem powinien o nie zadbać w przypadku, gdy auto jest finansowane za pośrednictwem leasingu konsumenckiego?

Leasing konsumencki samochodu

Forma finansowania zakupu pojazdów mechanicznych w postaci leasingu od lat wykorzystywana jest w Polsce przez przedsiębiorców. Jednak obecnie mogą z niej skorzystać również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Umożliwia to szczególna forma leasingu, jaką jest leasing konsumencki.

To umowa zawierana pomiędzy leasingodawcą (firmą leasingową), czyli finansującym, a korzystającym – leasingobiorcą, którym w przypadku leasingu konsumenckiego jest osoba fizyczna. W umowie tej leasingodawca zobowiązuje się nabyć auto od oznaczonego zbywcy i oddać je do używania leasingobiorcy, ten zaś może korzystać z pojazdu, ale w zamian musi opłacać raty przez czas, który zostaje ustalony w umowie.

Główny Urząd Statystyczny zaznacza, że leasing konsumencki jest usługą finansową, która polega na użyczeniu przez leasingodawcę przedmiotu leasingu osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, tj. korzystającemu.

Cechą charakterystyczną leasingu konsumenckiego jest to, że leasingobiorca nie będzie, przynajmniej przez czas trwania umowy właścicielem samochodu. To determinuje fakt, kto powinien zadbać o ubezpieczenie auta w leasingu konsumenckim.

Ubezpieczenie OC leasingowanego auta

Skoro z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wynika, że właściciel pojazdu powinien zadbać o wykupienie ubezpieczenia OC i zachowanie ciągłości trwania polisy, to właśnie leasingodawca powinien ubezpieczyć pojazd.

Firma leasingowa jest właścicielem auta oddawanego do korzystania leasingobiorcy. Ona ma obowiązek nabycia podstawowego, obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale nakazuje jego wykupienie, tj. opłacenie składki ubezpieczeniowej, korzystającemu. O warunkach ochrony obowiązkowej i fakultatywnej decyduje finansujący, a leasingobiorca musi jedynie się do nich dostosować. Może ewentualnie wystąpić o zgodę na zawarcie ubezpieczenia na własny rachunek.

Instytucja finansująca może oczekiwać od leasingobiorcy zawarcia i opłacenia kompleksowej polisy – nie tylko OC, ale również AC, NNW czy Assistance.

Jak wykupić ubezpieczenie auta w leasingu konsumenckim?

Leasingodawca bardzo często w ramach podpisywania umowy leasingu konsumenckiego rekomenduje korzystającemu, w jakim towarzystwie lub towarzystwach wykupić powinien obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu i ubezpieczenia dobrowolne. Warto byś wybrał ubezpieczyciela dla OC pojazdu, który jest ceniony, renomowany i ma atrakcyjną ofertę. Możesz sięgnąć po szybki kalkulator OC udostępniany przez firmę UNIQA, aby przekonać się, jaką propozycję na OC ma dla Ciebie to towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli chodzi o ochronę leasingowanego samochodu.

Natomiast przy ubezpieczaniu w ramach AC swojego pojazdu musisz spełnić wszystkie warunki stawiane przez leasingodawcę. Najczęściej dotyczą one:

  •   Braku udziału własnego w szkodzie i franszyzy integralnej – ubezpieczyciel powinien gwarantować wypłatę odszkodowania w pełnej wysokości ustalonej w raporcie z likwidacji szkody. Towarzystwo nie może nakładać na właściciela ponoszenia własnej odpowiedzialności za szkody o niskiej wartości.
  •   Ustalenia stałej sumy ubezpieczenia auta – pozwala to na uniknięcie obniżenia ewentualnego odszkodowania o utratę wartości pojazdu w czasie.
  •   Określenia warsztatowej metody likwidacji szkody – nie na kosztorys, a w warsztacie, bez wypłacania środków na likwidację powstałych szkód.

Kompleksowy pakiet ubezpieczeń OC i AC chroni leasingodawcę przed ponoszeniem kosztów szkód spowodowanych leasingowanym autem przez korzystającego.

Artykuł zewnętrzny

Reklama

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Ubezpieczenie auta a leasing konsumencki. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTen znak to tylko dla jaj. Kto chce mieć na sumieniu dzieciaka?
Następny artykułMłodzieżowe Słowo Roku 2022. Czy wiesz, co one oznaczają?