A A+ A++

11 listopada jest w Polsce świętem narodowym i datą upamiętnia odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Jednak nie tylko nasz kraj hucznie obchodzi kolejne rocznice uzyskania suwerenności. Zobacz, jak inne kraje świętują swoją niepodległość.

Amerykańskie fajerwerki

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie świąt amerykańskich jest 4 lipca, czyli rocznica ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Miało to miejsce w 1776 roku, a w 1870 roku Kongres ustanowił 4 lipca dniem wolnym od pracy i od tamtej pory święto obchodzone jest z wielkim rozmachem we wszystkich stanach USA. Autorami Deklaracji niepodległości byli m.in. przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Jefferson oraz Benjamin Franklin. Deklaracja była aktem, który znosił panowanie 13 brytyjskich kolonii na terytorium Stanów i pozwalał na ustanawianie własnych praw, tym samym tworzył niezależne państwo.

Dziś 4 lipca jest wpisany na stałe w tradycję i kulturę amerykańską. Nam najbardziej kojarzyć może się on z widowiskowymi pokazami fajerwerków prezentowanymi wieczorami w wielu miastach. Ponadto organizowane są liczne parady, koncerty i konkursy. Amerykanie spotykają się ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi, sąsiadami przy wspólnym grillu lub na lokalnych festynach, by świętować. Miasta i domy przystrajane są flagami, a wiele osób nosi kotyliony w amerykańskich barwach. Politycy i osoby publiczne wygłaszają przemówienia patriotyczne. Symboliczne znaczenie ma też fakt, że 4 lipca jest dniem, kiedy wielu imigrantów otrzymuje obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

Meksykańska fiesta

Obchody Święta Niepodległości w Meksyku rozpoczynają się już 15 września, czyli w wigilię wydarzeń z 1810 roku, kiedy to ksiądz Migiel Hidalgo y Costilla zapoczątkował, bijąc w dzwony kościelne, zryw narodowy, którego został przywódcą. Meksykanie walczyli o wyswobodzenie się spod rządów hiszpańskich przez 10 lat i w 1821 odzyskali niepodległość.

Obchody trwają cały miesiąc, a najhuczniej Meksykanie świętują w swojej stolicy. 15 września każdego roku późnym wieczorem na balkonie Pałacu Narodowego pojawia się prezydent kraju, odśpiewywany jest hymn narodowy oraz prezentowany jest pokaz fajerwerków. Zewsząd słychać okrzyki Viva Mexico!

Meksykanie przystrajają swoje miasta w barwy narodowe oraz przygotowują potrawy specjalnie na Święto Niepodległości. Przede wszystkim jest to chiles en nogada, nazywane … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObchody Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada 2022 w Starachowicach
Następny artykułFTX sięgało po pieniądze klientów, aby finansować swoje ryzykowne zakłady