A A+ A++

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa skierowały zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa. Zawiadomienia są wynikiem wcześniej przeprowadzonych audytów za lata 2016-2023. Wykazane nieprawidłowości dot. “niegospodarności związanych z dokonywaniem w okresie pandemii Covid-19 darowizn deficytowych produktów na rzecz podmiotów związanych ze Skarbem Państwa”.

Jak wynika z przesłanej informacji wstępny audyt przeprowadzony w Spółce, dotyczący lat 2016-2023, wykazał szereg możliwych nieprawidłowości.

Czego dotyczą nieprawidłowości? M.in. :

“niegospodarności związanych z dokonywaniem w okresie pandemii Covid-19 darowizn deficytowych produktów na rzecz podmiotów związanych ze Skarbem Państwa – zidentyfikowane nieprawidłowości w tym obszarze dotyczyły braku odpowiedniej dokumentacji darowizn, braku jasnej polityki dotyczącej przekazywania darowizn, a także nieprawidłowości co do doboru przedmiotów darowizn”.

Warto przypomnieć, że Polfa Tarchomin jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie, która jest na rynku od 1823 roku, a większościowym właścicielem jest Skarb Państwa (93,22% akcji).

To jednak nie wszystko. Jak informuje Spółka kolejny zarzut jest związany z:

“niegospodarnością polegającą na przeznaczeniu nieproporcjonalnie dużych środków na kampanię marketingową jednego z produktów Spółki, przy czym treści reklamowe kierowane były do ograniczonego grona mediów, często kojarzonych z określonymi opcjami politycznymi. Zidentyfikowane nieprawidłowości w tym obszarze dotyczyły: przeznaczenia środków, których wartość przekroczyła kilkunastokrotnie budżety marketingowe z lat poprzednich na promocję produktu, a jednocześnie doboru mediów, w których kampania reklamowa była realizowana –  wybór tych mediów mógł mieć charakter pozamerytoryczny”.

Co więcej audyt wykazał także niedopełnienia obowiązków w obszarze zabezpieczenia długofalowego i bezpiecznego dostępu Spółki do kluczowego dla produkcji Polfa medium. Zidentyfikowane nieprawidłowości w tym zakresie dotyczyły braku prawidłowego zabezpieczenia scenariuszy zakładających wypowiedzenie umowy dostaw medium oraz narażenie Spółki na ryzyko działania w niekorzystnych dla niej warunkach ekonomicznych. Spółka nie wyklucza, że nieuzasadnione opóźnianie inwestycji we własne źródła medium mogły doprowadzić do znacznego wzrostu kosztu docelowej inwestycji. 

Wartość potencjalnych szkód wyrządzonych Spółce w ramach wyżej wskazanych nieprawidłowości mogła wynieść nawet ponad dwadzieścia milionów złotych.

– Oczekujemy, że Prokuratura zweryfikuje, czy stwierdzone nieprawidłowości mogły stanowić przestępstwa. W przypadku uznania, że nieprawidłowości te były w istocie przestępstwami, nie wykluczamy dalszych działań prawnych ukierunkowanych na uzyskanie odpowiednich odszkodowań. Chcemy piętnować naganne praktyki, dbając o gospodarność. Jednocześnie chcemy by wyniki audytu i zdobyta w ten sposób wiedza posłużyła wyeliminowaniu ryzyka wystąpienia negatywnych praktyk w przyszłości

– mówi Maksymilian Świniarski, prezes zarządu TZF Polfa SA.

 W TZF Polfa nadal trwa audyt otwarcia dotyczący w szczególności polityki zatrudniania, najbardziej istotnych transakcji dotyczących nieruchomości Spółki, transakcji finansowych oraz kluczowych inwestycji realizowanych przez Polfę Tarchomin.

źródło: mat. prasowe

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLęborskie czwartki w bibliotece: Wykład dr Kacpra Pencarskiego o historii lotnictwa w Lęborku
Następny artykułSiedem lat temu zginęła st. sierż. Magdalena Dolebska, bohaterka na służbie!