A A+ A++

W dniach 13-14 maja Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na Tyską Noc Muzeów 2022. Z tej okazji przygotowano: „Tyski czas nieutracony” z fotografiami Barbary Kubskiej i Zygmunta Kubskiego, wędrówka śladami architektury dwóch pierwszych osiedli nowego miasta oraz niezawodne zwiedzanie Stadionu Miejskiego i wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu w wyjątkowej, wieczornej scenerii, a także dla najmłodszych w języku ukraińskim, to tematy tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów. A wszystko poprzedzone sportową rozgrzewką, czyli spotkaniem z Mariuszem Czerkawskim, słynnym hokeistą, z okazji 50. urodzin.

Już w sobotę, 14 maja 2022 roku odbędzie się wielkie święto muzealników i ich przyjaciół – wyjątkowy czas, pozwalający zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych. Tyska placówka przygotowała osiem propozycji, zapraszając na swoją odsłonę Nocy Muzeów.

Rozpocznie się sportową piątkową rozgrzewką 13 maja 2022 roku. Ten wieczór będzie należał do Mariusza Czerkawskiego – wychowanka i zawodnika GKS-u Tychy oraz wieloletniego mieszkańca naszego miasta, który 13 kwietnia br. obchodził swoje 50. urodziny. Miesiąc po „Abrahamie”, będzie szansa na spotkanie ze słynnym hokeistą, który jako pierwszy Polak zagrał w NHL – najlepszej lidze świata. To okazja, aby posłuchać wspomnień Mariusza Czerkawskiego z okresu jego gry w NHL, ale także z czasów spędzonych w Tychach. Nie zabraknie rozmów z gośćmi specjalnymi oraz pokazu unikalnych zdjęć i materiałów filmowych.

Kolejnego dnia, w sobotę, 14 maja 2022 roku, jako wprowadzenie do tegorocznej tyskiej odsłony Nocy Muzeów, muzeum proponuje wędrówkę po tyskich zakamarkach. Uczestnicy spaceru „A, B i Stare Tychy” wraz z dr. Patrykiem Oczką poznają historię, architekturę i akcenty plastyczne dwóch pierwszych osiedli nowego miasta oraz ich relacje z zabudową dawnej wsi Tychy.

Tym, którzy chcą odnaleźć tyski czas nieutracony z fotografiami Barbary Kubskiej i Zygmunta Kubskiego, proponujemy oprowadzania autorskie podczas otwarcia najnowszej wystawy „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”. On fotografował budowę Tychów od 1954 roku do lat osiemdziesiątych. Ona sięga do archiwum jego zdjęć współcześnie. Dziadek i wnuczka. Pracownik sektora budowlanego i artystka wizualna. Barbara Kubska skupia uwagę na człowieku, patrzy na miasto jak na dom, nie tylko jak na projekt urbanistyczno-architektoniczny. Wybiera fotografie, z którymi twórczość Zygmunta Kubskiego nie jest kojarzona – nie mają znamion dokumentacji technicznej. Nie tyle przedstawia obrazy, co sposób patrzenia na nie.

Wystawie towarzyszy warsztatowa propozycja dla wszystkich, niezależnie od wieku, oparta na archiwalnych fotografiach Zygmunta Kubskiego. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów plastycznych „Moje miasto gra w zielone” zobaczą, że fotografia to cenne narzędzie w dokumentowaniu wszystkich aspektów powstawania i życia miasta. Wraz z Anną Kurą zajmą się tematem zieleni miejskiej, przyjrzą się zielonym śladom przeszłości, porozmawiają o rolach, jakie fotografia przyjmowała w czasach PRL-u, zastanowią się, co te dawne fotografie mówią nam dziś. Za pomocą różnych technik postarają się tę tętniącą życiem zieleń wyłonić z monochromatycznych zdjęć.

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy tyskiego sportu. Zwiedzanie Stadionu Miejskiego i wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” to żelazny punkt programu każdej Tyskiej Nocy Muzeów. Najpierw propozycja dla nieco młodszych, czyli „Poznajmy się na sportowo” – zwiedzanie dla najmłodszych w języku ukraińskim. To kolejna odsłona cyklu spotkań „Sąsiedzi / Сусіди”, pokazująca, że Polskę i Ukrainę łączy sport, podczas której podpowiadamy także, gdzie w Tychach znaleźć miejsca do uprawiania sportu, do spacerów i sportowych zabaw. Z kolei nieco starszym proponujemy „Poznaj Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu”, czyli zwiedzanie w wyjątkowej, wieczornej scenerii. To nie lada gratka, bo będzie można sprawdzić, jak po zmroku prezentuje się jeden z najładniejszych obiektów sportowych w Polsce oraz obejrzeć wybrane miejsca Stadionu Miejskiego Tychy.

Jeśli to zbyt wiele atrakcji, na uczestników tegorocznej tyskiej odsłony Nocy Muzeów będzie czekała strefa piknikowa w muzealnym ogrodzie. A tam stoiska gastronomiczne, gdzie będzie można posilić się pysznym jedzeniem i wypić lokalne kraftowe piwo.

Z Tychów do NHL. Spotkanie z Mariuszem Czerkawskim z okazji 50. urodzin / 13 maja 2022 (piątek), godz. 19.00
miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy
prowadzi: Piotr Zawadzki
zapisy: 515 717 430 (także SMSem), [email protected]
Wstęp wolny.

„Poznajmy się na sportowo” – zwiedzanie dla najmłodszych w języku ukraińskim / 14 maja 2022 (sobota), godz. 16.00–17.00
miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy
prowadzą: Kamil Hajduk, Piotr Zawadzki
tłumaczy: Sofiia Moseichuk
zapisy: + 48 515 717 430 (także SMSem, podając datę i liczbę osób, np.: 14.05/2), [email protected]
Wstęp wolny.

Spacer architektoniczny „A, B i Stare Tychy” / 14 maja 2022 (sobota), godz. 17.30–19.00
miejsce zbiórki: ul. gen. Wł. Andersa (pod rzeźbą przodownicy pracy/murarki), Tychy
prowadzi: dr Patryk Oczko
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), [email protected]
Wstęp wolny.

Warsztaty plastyczne „Moje miasto gra w zielone” / 14 maja 2022 (sobota), godz. 18.00–22.00
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzi: Anna Kura
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), [email protected]
Wstęp wolny.

Oprowadzania autorskie z kuratorkami Barbarą Kubską i Ewelina Lasotą podczas otwarcia wystawy „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”:
14 maja 2022 (sobota), godz. 19.00
14 maja 2022 (sobota), godz. 21.00
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), [email protected]
Wstęp wolny.

„Poznaj Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu” – wieczorne zwiedzanie / 14 maja 2022 (sobota), godz. 20.00–21.00
miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy (zbiórka przed wejściem głównym na Stadion Miejski Tychy, ul. Baziowa)
prowadzi: Kamil Hajduk
zapisy: 515 717 430 (także SMSem), [email protected]
Wstęp wolny.

WIĘCEJ INFORMACJI O MUZEUM MIEJSKIM

Muzeum Miejskie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSOK Suwałki: Suwalskie zespoły w Rockowaniach 2022!
Następny artykułW kwietniu bezrobocie spadło o 0,1 pkt procent