A A+ A++

35 uczestników dorosłych i 5 w grupie wiekowej dzieci do lat 15 zgłosiło swoje prace do 15. Przygranicznego Konkursu Tkackiego „Tradycja a współczesność – tkactwo ludowe w dolinie Bugu i Krzny”. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 19 października w Pracowni Tkackiej im. Stanisławy Baj w Hrudzie w gminie Biała Podlaska.

Uroczystość otworzyła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej Agnieszka Borodijuk, a następnie rolę prowadzących przejęły Agnieszka Demidowicz i Renata Rudawska z Pracowni Tkackiej w Hrudzie.

Potańcówka z Kapelą Ozimkowicza w Hrudzie, fot. Marek Zubik

Komisję konkursową tworzyły: Agnieszka Mikszta – etnolog Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Agnieszka Borodijuk – dyrektor GOK w Białej Podlaskiej, Jolanta Zając – wieloletni instruktor w Pracowni Tkackiej GOK w Białej Podlaskiej.

W grupie wiekowej dzieci do lat 15 nagrodę I stopnia otrzymała Hanna Długołędzka, nagrodę II stopnia – Anna Jówko, a nagrodę III stopnia – Barbara Długołędzka. Wyróżnienia otrzymali Zuzanna Korniluk i Błażej Szymczuk.

W grupie wiekowej młodzież i dorośli prace oceniane były w trzech kategoriach: perebory, tkaniny wielonicielnicowe oraz dowolna technika tkacka tradycyjna.

Komisja postanowiła przyznać nagrody:

w kategorii perebory: nagrodę I stopnia otrzymała Stanisława Kowalewska, nagrodę II stopnia – Zofia Kierylak, nagrody III stopnia – Zofia Jówko i Jakub Pietruczuk;

w kategorii tkaniny wielonicielnicowe: nagrody I stopnia przyznano Bogusławie Depkun i Irenie Ignaciuk, nagrody II stopnia – Krystynie Zagrobelnej i Urszuli Agnieszce Mendryk, nagrody III stopnia – Terasie Pryzmont i Iwonie Lipskiej;

w kategorii dowolna technika tkacka tradycyjna: nagrodę I stopnia otrzymała Wioletta Pisarska, nagrody II stopnia – Krystyna Chodak i Anna Lewczuk, nagrody III stopnia – Małgorzata Polańska-Kubiak i Ewa Kępa.

Wręczenia nagród i dyplomów dokonali wójt gminy Konrad Gąsiorowski, skarbnik Agata Olichwirowicz, radni powiatu bialskiego Ilona Niewęgłowska i Czesław Pikacz oraz radny gminy z Hruda Tomasz Zazula.

Uroczystości towarzyszyła w świetlicy klubowej wystawa wszystkich prac zgłoszonych w tym roku do konkursu.

Specjalne podziękowania z okazji jubileuszowej, 15. edycji Przygranicznego Konkursu Tkackiego wójt Konrad Gąsiorowski złożył Jolancie Zając – wieloletniej instruktorce w Pracowni Tkackiej w Hrudzie, obecnie na emeryturze, oraz Bożennie Pawlinie-Maksymiuk – pomysłodawczyni konkursu przed piętnastu laty, „matce chrzestnej” reaktywowania pereboru na Południowym Podlasiu, byłej wieloletniej dyrektor GOK w Białej Podlaskiej, twórcy licznych pracowni ginących zawodów na terenie bialskiej gminy, obecnie prezes Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego z siedzibą w Husince. W 2015 roku pani Bożena została przedstawicielem nadbużańskich tkaczek do złożenia wniosku o wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Polski umiejętności tkania pereborów, do którego to wpisu doszło rok później.

Spotkanie uatrakcyjnił swoim występem zespół wokalny Zorza z Cicibora Dużego. Po części oficjalnej odbyła się potańcówka z Kapela Ozimkowicza, która trwała do północy.

Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie”. Wydarzenie zostało dofinansowane z pieniędzy Gminy Biała Podlaska oraz Powiatu Bialskiego.

Obejrzyj też naszą galerię zdjęć, na których znajdziesz: fotorelację z uroczystości wręczenia nagród, przygotowaną z tej okazji w świetlicy wystawę prac konkursowych oraz wnętrza Pracowni Tkackiej im. Stanisławy Baj w Hrudzie:

Przygraniczny Konkurs Tkacki w Hrudzie po raz 15.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowa nawierzchnia w gminie Karczew: Prace drogowe na drodze powiatowej Nr 2730W
Następny artykułKolejny trening Antonelliego