Mija rok od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) podało w piątek, że przez ten czas polską granicę przekroczyło 8 milionów uchodźców, część z nich została w naszym kraju. Wśród nich znaleźli się także ukraińscy przedsiębiorcy.
“Dlatego wprowadziliśmy przepisy umożliwiające wszystkim obywatelom Ukrainy legalnie przebywającym na terytorium Polski, zakładanie biznesu na takich samych zasadach jak Polacy. Od połowy marca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. obywatele Ukrainy założyli w Polsce ponad 17,5 tys. nowych firm” – poinformowało ministerstwo w komunikacie.
MRiT wskazało, że średnie firmy z Ukrainy w ramach projektu coworking Ukraina mogą prowadzić swoją działalność z terytorium Polski. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oferuje im bezpłatną przestrzeń biurową wraz z niezbędną infrastrukturą. Dodano, że PAIH obsługuje również program Poland. Business Harbour – kompleksowy pakiet wsparcia, ułatwiający firmom z branży IT relokację na terytorium Polski.
“Wspieramy wiele inicjatyw mających zacieśnić relacje biznesowe przedsiębiorców z obu krajów. Od maja 2022 r. w Warszawie działa biuro Diia. Business, które powstało w wyniku współpracy z ukraińskim Ministerstwem Transformacji Cyfrowej i Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i Eksportu Ukrainy. To ukraińskie centrum pomocy dla przedsiębiorców z Ukrainy obsłużyło już prawie 6 000 osób” – zaznaczono.
Resort zwrócił uwagę, że pomimo wojny oba kraje utrzymują bilateralne relacje handlowe.
“Już w czerwcu ubiegłego roku Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, przy wsparciu MRiT, wznowiła możliwość ubezpieczania należności w kontraktach eksportowych z kontrahentami ukraińskimi. Obecnie pracujemy nad zmianami w prawie umożliwiającymi ubezpieczenie m.in. projektów inwestycyjnych w Ukrainie” – poinformowało MRiT.
“Polska odgrywa ogromną rolę we wspieraniu Ukrainy. Jesteśmy hubem logistycznym dla pomocy humanitarnej i wojskowej. W procesie odbudowy też powinniśmy taką rolę pełnić. Nasze położenie geograficzne, przyjaźń polsko-ukraińska, doświadczenie na rynku ukraińskim będą kluczowe przy realizacji projektów odbudowy” – powiedział cytowany w komunikacie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Zwrócono uwagę, że w zeszłym roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) rozpoczęło nabór polskich firm zainteresowanych wznowieniem eksportu i udziałem w odbudowie Ukrainy.
“Dotychczas zgłosiło się ponad 1750 przedsiębiorstw reprezentujących różne branże m.in. budowlaną, maszynową, IT, farmaceutyczną, które chcą wziąć udział w tym procesie. W ramach programu odbywają się bezpłatne konferencje, webinaria, szkolenia, konsultacje branżowe dla firm przygotowujące polski biznes do współpracy w odbudowie Ukrainy” – poinformowało ministerstwo.
Dodano, że przedsiębiorcy uzyskują informacje nt. możliwości udziału w zamówieniach publicznych organizacji międzynarodowych na rzecz Ukrainy, zamówieniach ogłaszanych przez organizacje ukraińskie, dostępnych instrumentach i formach wsparcia oraz planowanych projektach.
“Niedługo zostanie wydany katalog polskich firm, które chcą uczestniczyć w projektach odbudowy. Chęć umieszczenia w nim swojej oferty zgłosiło ponad 500 przedsiębiorstw” – zaznaczono.
Ministerstwo poinformowało także, że stworzył podstronę internetową z zamówieniami publicznymi dedykowanymi Ukrainie, na której dostępne są informacje o zamówieniach publicznych ogłoszonych przez organizacje i banki międzynarodowe, kraje członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
“Przygotowujemy się także do powojennej odbudowy Ukrainy. Odbudowa tego kraju ze zniszczeń oraz jego modernizacja może kosztować nawet 750 mld dolarów” – podało ministerstwo.
Posłcuhaj:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS