A A+ A++

Dzisiejszy artykuł adresowany jest do Polaków mieszkających w UK. Pomożemy im wybrać odpowiedni typ ubezpieczenia samochodu.

Będąc właścicielem auta na Wyspach i móc się bezpiecznie, a także legalnie poruszać po drogach należy posiadać polisę ubezpieczeniową. W Wielkiej Brytania mamy dostępne 3 rodzaje ubezpieczenia i warto wiedzieć, jaką polisę najlepiej wybrać. Główne typy ubezpieczenia to:

1. Third party (odpowiednik polskiego OC) – obowiązkowe i najbardziej podstawowe. Pozwala na bezpieczne i legalne poruszanie się po drogach.

2. Third party Fire & Theft – polisa, podobna do poprzedniej jednak rozszerzona o zabezpieczenie przed kradzieżą i pożarem auta. W tej opcji otrzymasz odszkodowanie, gdy dojdzie do kradzieży lub spalenia Twojego pojazdu.

3. Comprehensive (odpowiednik polskiego AC ) – najbardziej poszerzona opcja daje największe zabezpieczenie i ochronę. Ty, czyli właściciel auta posiadający ten rodzaj ubezpieczenia może być spokojny o swoje finanse, ponieważ w przypadku wypadku, kradzieży lub uszkodzenia z Twojej winy nie ponosisz wysokich kosztów. Mało tego firma ubezpieczeniowa pokrywa koszty Twojego leczenia, gdy doznasz uszczerbku na zdrowiu w wypadku, spowodowanym nawet z Twojej winy. Nie zawsze jest ono najdroższe. Często jest tak, że jest ono tańsze od podstawowego – third party. 

Który typ polisy jest najlepszy? 

To zależy od naszych preferencji, stosunku do ryzyka i wartości samochodu. Mając nowe i drogie auto zawsze warto wybrać opcje comprehensive. Zabezpieczy ona od większości możliwych trudnych sytuacji związanych z szeroko rozumianym uszkodzeniem auta.

Natomiast polisy typu Third party są najczęściej tańsze bo oferują mniejszą ochronę. Mogą jednak być dobrym rozwiązaniem jeśli jeździmy starym, tanim samochodem. Nawet jeśli spowodujemy sami stłuczkę i nie otrzymamy odszkowania, bedziemy mogli łatwo zastąpić istniejące auto. Jeśli jednak nie spowodujemy wypadku, oszczędzamy na składce.

Jednak, by mieć rozeznanie co do tego, jakie ubezpieczenie będzie optymalne dla Twojego typu auta, świetnym rozwiązaniem będzie porównywarka cen poszczególnych ubezpieczycieli oraz ich opcji polis na auto. Z pomocą przychodzi wiele stron, które posiadają zestawienia tego typu ubezpieczenia. Ostateczna decyzja zawsze pozostaje po Twojej stronie. Warto jednak porównać ceny polis, gdyż w wielu przypadkach różnice są bardzo małe. Często polisa Comprehensive może okazać się nawet tańsza niż zwykłe ubezpieczenie Third Party Only! 

Serwis Smart Polak na stronie ubezpieczenie comprehensive w UK przedstawia kilka firm ubezpieczeniowych, które mogą pomóc w znalezieniu taniej polisy motoryzacyjnej. Są to Confused, Moneysupermarket i Quotezone. Wypełniając wniosek na jednej ze stron, możesz w ciągu kliku minut otrzymać wycenę ubezpieczenia spersonalizowaną co do Twojego auta. Możesz tego dokonać za darmo, a ostateczna decyzja pozostaje w Twojej gestii.

Poza trzema rodzajami wymienionymi wyżej, firmy ubezpieczeniowe oferują dodatkowo opcje rozszerzającą podstawową – Third party:

– auto zastępcze – pojazd jest dostarczany przez ubezpieczyciela na miejsce awarii – couresy car,

– auto pomoc – gdy zdarzy Ci się wypadek, możesz liczyć na przyjazd lawety – breakdnown cover,

– ubezpieczenie szyb, gdy dojdzie do uszkodzenia szyby w Twoim aucie firma ubezpieczeniowa ją wymieni windscreen cover,

– pomoc prawna – w przypadku gdy jesteś uczestnikiem wypadku zostanie Ci udzieloną pomoc prawna ze strony Twojej firmy ubezpieczeniowej – legal cover. 

Koszt zakupu opcji dodatkowych w większości przypadków nie jest zbyt duży. Warto rozważyć wybór konkretnych opcji, które mogą się okazać przydatne w awaryjnych sytuacjach.

Materiał Partnera

e-leclerc-mielec


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek w Majdanie Starym. 3 osoby trafiły do szpitali
Następny artykułPKO BP blokuje płatności w walutach do 11 banków rosyjskich i białoruskich