A A+ A++

fot. mkos83 / Shutterstock

W nowym tygodniu nie zabraknie danych makroekonomicznymi, ze wstępnymi odczytami PKB w USA i Europie na czele. Wciąż trwał będzie sezon wyników, który obejmie zarówno gigantów z Wall Street, jak i spółki z GPW. Jakby tego było mało, o stopach procentowych decydować będą EBC i Bank Japonii.

Poniedziałek, 26 października

O 10:00 sprawdzimy klimat gospodarczy w Niemczech, który obrazowany jest przez indeks Ifo. 15:00 to godzina publikacji danych o sprzedaży nowych domów w USA. Pół godziny później pojawi się indeks Fedu z Dallas (15:30).

Wyniki: Wawel

Wtorek, 27 października

09:00 to godzina publikacji kwartalnego raportu z rynku pracy w Hiszpanii. O 10:00 EBC zaprezentuje raport o podaży pieniądza i dynamice kredytu w strefie euro.

W USA pojawią się dane o zamówieniach na dobra trwałe (13:30), opublikowane zostaną także indeksy cen nieruchomości S&P/Case-Shiller (14:00) oraz FHFA (14:00). Obrazu sytuacji za oceanem dopełnią zajmujący się aktywnością produkcyjną indeks Fed z Richmond (15:00) oraz indeks nastrojów konsumentów Conference Board (15:00).

Ważna uwaga – przez najbliższy tydzień różnica czasu między Europą a USA będzie inna niż zwykle. Wszystko przez to, że Europejczycy przestawią zegarki na czas zimowy już 25 października, zaś Amerykanie zrobią to dopiero tydzień później, 1 listopada.

Wyniki: CCC, Millennium, Santander Bank Polska, Idea Bank, Ropczyce, 3M, AMD, BP, Caterpillar, Pfizer, Microsoft

Środa, 28 października

Dzień zaczniemy od kwartalnego raportu o inflacji w Australii (01:30). Dane o sprzedaży detalicznej pojawią się w Norwegii (08:00), Hiszpanii (09:00) i Szwecji (09:30).

O 15:00 o stopach procentowych decydował będzie Bank Kanady, który pół godziny później opublikuje kwartalny raport na temat polityki monetarnej.

Wyniki: Orange, Budimex, Żywiec, Deutsche Bank, Boeing, eBay, Ford, GE, MasterCard, Visa, UPS

Czwartek, 29 października

Nad ranem czasu polskiego ostopach procentowych decydował będzie Bank Japonii. Z Kraju Kwitnącej Wiśni nadejdą także dane o sprzedaży detalicznej (01:50) oraz nastrojach konsumentów (06:00).

W Europie w centrum uwagi znajdą się dane z rynku pracy na Węgrzech (09:00) oraz w Niemczech (09:55). Z kolei w Hiszpanii przedstawiona zostanie wstępna dynamika inflacji (09:00). O 11:00 nastroje w unijnej gospodarce podsumuje raport KE.

Po południu ekonomiczne emocje zaczną zdecydowanie rosnąć. O 13:30 w USA pojawi się pierwszy odczyt dynamiki PKB w III kwartale. Ekonomiści oczekują wzrostu o 32,5 proc. w ujęciu annualizowanym wobec spadku w II kwartale o 31,4 proc.

Ważna uwaga – nie znaczy to, że gospodarka USA skurczyła się o 1/3, a teraz o tyle samo wzrosła. Niejasności związane z amerykańskim sposobem prezentowania danych o PKB wyjaśniliśmy w artykule „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy”.

Również o 13:30 w USA pojawi się cotygodniowy raport o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Będą to ostatnie dane z rynku pracy przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 3 listopada.

Po naszej stronie Atlantyku najważniejsza będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. dalszego kierunku polityki monetarnej w strefie euro. Tradycyjnie o 14:30 na konferencji prasowej pojawi się szefowa banku, Christine Lagarde. W międzyczasie, o 14:00, poznamy wstępne dane o inflacji w Niemczech.

Wyniki: Orlen, Lotos, mBank, Mennica, Alphabet, Amazon, Apple, Facebook, Shell, Starbucks, Twitter

Piątek, 30 października

Ostatni roboczy dzień października rozpoczniemy od paczki danych z Japonii, w której znajdziemy stopę bezrobocia (00:30), inflację bazową (00:30), sprzedaż detaliczną (00:50) oraz produkcję przemysłową (00:50).

W Europie najważniejsze będą wstępne dane o PKB w III kwartale, które nadejdą z: Francji (07:30), Litwy (08:00), Niemiec (08:00), Hiszpanii (09:00), Czech (09:00) i Włoch (12:00). O 11:00 raporty o PKB w wybranych państwach i całej strefie euro zaprezentuje Eurostat. Przypominamy, że na analogiczne dane z Polski poczekać będziemy musieli do piątku 13 listopada.

Osobną wiązkę danych stanowić będą raporty o inflacji, które napłyną z Francji (08:45), Polski (10:00), Włoch (11:00) i strefy euro (11:00). W przypadku naszego kraju będzie to wstępny odczyt za październik – analitycy prognozują utrzymanie się rocznej dynamiki na poziomie 3,2 proc.

Ostatnie makroekonomiczne akcenty października stanowić będą: raporty na temat wydatków i dochodów Amerykanów (13:30), miesięczna informacja o PKB Kanady oraz obrazujący oczekiwania inflacyjne indeks Uniwersytetu Michigan.

Wyniki: Bioton, Chevron, Exxon Mobil, Total

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMłyn siedliskiem mrocznych sił?
Następny artykułROW odrobił straty i zapisał trzy punkty za mecz z Kluczborkiem