A A+ A++

W nadchodzącym tygodniu inwestorzy zapewne nadal będą żyć doniesieniami z amerykańskiego sektora bankowego. Zagraniczne kalendarium makro zdominują dane o inflacji. W Polsce w świetle reflektorów stanie prezes Adam Glapiński.

Tym będą żyły rynki: Fed między młotem a kowadłem i RPP w trybie wait and see
/ NBP

Poniedziałek, 8 maja

Poniedziałkowe kalendarium makro świeci pustkami. Dane o marcowej produkcji przemysłowej w Niemczech powinny potwierdzić marną kondycję sektora ilustrowaną przez opublikowane w piątek statystyki zamówień. Ponadto w ręce inwestorów trafi odczyt indeksu Sentix.

Raport wynikowy za I kwartał przedstawi XTB.

Wtorek, 9 maja

We wtorek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Wcześniej dane o handlu zagranicznym opublikują Chińczycy.

Środa, 10 maja

W środę o niezdefiniowanej porze poznamy decyzję RPP. Nic nie wskazuje na to, by większość gremium miała się opowiedzieć za zmianą stóp procentowych NBP.

Z zagranicy, m.in. Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Węgier, napłyną dane o kwietniowej inflacji. Kluczowy będzie wskaźnik opublikowany przez Amerykanów. W marcu inflacja CPI w USA spowolniła z 6 do 5 proc. Ekonomiści oczekują, że utrzymała się w pobliżu tego poziomu, nieznacznie przyspieszając. Specjaliści będą rozbierać wskaźniki na czynniki pierwsze, szukając odpowiedzi na pytanie, jak na procesy cenowe zareagują władze Fedu. Obecnie wydaje się, że cykl podwyżek stóp proc. został zakończony, a zła sytuacja w sektorze bankowym zmusi członków FOMC do rychłego luzowania. Silna presja inflacyjna sprawia, że Rezerwa Federalna znajduje się między młotem a kowadłem.

Raport wynikowy za I kwartał przedstawi Budimex.

Czwartek, 11 maja

W czwartkowym kalendarium również króluje inflacja – wskaźniki CPI opublikują Chińczycy i Czesi, a PPI: Amerykanie i Chińczycy. Ponadto dynamikę wzrostu gospodarczego zaraportują Brytyjczycy.

O godz. 13:00 polskiego czasu decyzję ws. stóp procentowych ogłosi Bank Anglii. Konsensus rynkowy przewiduje 12. podwyżkę z rzędu – do 4,5 proc. w przypadku stopy referencyjnej wynoszącej obecnie 4,25 proc.

Zapewne o godz. 15:00 rozpocznie się wystąpienie prezesa NBP. Adam Glapiński będzie tłumaczył  decyzje RPP i kreślił uwarunkowania polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach.

Raport wynikowy za I kwartał przedstawią Bank Handlowy, Asbis i ING BŚ.

Piątek, 12 maja

W piątek finalne dane o kwietniowej inflacji napłyną z Francji i Hiszpanii. Z kolei dynamikę produkcji przemysłowej zaraportują Brytyjczycy i Węgrzy. Po południu światło dzienne ujrzy wstępny Raport Uniwersytetu Michigan zawierający m.in. oczekiwania inflacyjne Amerykanów.

Wyniki finansowe za I kwartał opublikuje Eurocash.

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpera „Rycerskość wieśniacza” zwieńczyła obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Następny artykułKamil Kuzera: Raków Częstochowa? Jesteśmy w stanie wygrać z każdym