Najważniejszym celem pakietu mieszkaniowego, który ma trafić do Rady Ministrów w przyszłym tygodniu ma być wsparcie budownictwa społecznego, a tym samym zapewnienie mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach.
Póki Mieszkanie Plus w budowie, a Mieszkanie dla Młodych wycofano, młodzi zostali w próżni. Nie mają szansy na rządowe dofinansowanie do wkładu własnego przy zakupie mieszkania. A ceny horrendalnie wysokie. Po analizie wyników wyborów, w których młodzi do 29 roku życia wybierali w większości Rafała Trzaskowskiego, warto odrobić lekcje z polityki mieszkaniowej.
CZYTAJ WIĘCEJ: By nadal wygrywać, PiS musi przekonać do siebie młodych. Realną ofertą. Do odrobienia lekcja z polityką mieszkaniową
Rzecznik rządu Piotr Muller mówił w telewizji wPolsce.pl o zmianach w programach mieszkaniowych. Zapowiadane są m.in. zwolnienia od podatku przy zakupie mieszkania. To rynkowa część nowego programu, o który zapytaliśmy Ministerstwo Rozwoju. Będą także zmiany w budownictwie społecznym czynszowym oraz komunalnym.
To konkretnie wyższe granty z Funduszu Dopłat w BGK dla gmin na budowę mieszkań w TBS (do nawet 35 proc.) oraz na budowę mieszkań komunalnych (na pokrycie 50 proc. kosztów inwestycji). W planach także uelastycznienie zasad dotyczących czynszu w przypadku inwestowania przez TBS w OZE, termomodernizację lub w poprawę dostępności dla seniorów i osób z niepełnosprawnością oraz premie remontowe na budynki TBS starsze niż 25 lat.
A co dla ludzi? Wakacje czynszowe dla lokatorów w TBS-ach po spłacie kredytu przez TBS, dojście do własności mieszkania w przypadku udziału w kosztach budowy. W programie też dopłaty do czynszów w programie „Mieszkanie na start” i szansa dojścia do własności nowego mieszkania także dla osób bez zdolności czynszowej. Kolejna zmiana to finansowanie tworzenia powierzchni wspólnych dla seniorów w budynkach komunalnych. Resort chce także wykorzystać potencjał Krajowego Zasobu Nieruchomości dla rozwoju społecznego budownictwa czynszowego. KZN będzie mógł stworzyć z samorządem spółkę typu TBS lub w pełni zrealizować inwestycję.
W efekcie wprowadzonych rozwiązań, jak zapewnia resort, do sektora mieszkaniowego zostaną skierowane nowe środki finansowe, zwiększające corocznie poziom finansowania mieszkalnictwa z budżetu państwa, oraz dodatkowy impuls wspierający podmioty budujące mieszkania społeczne czynszowe (segment TBS).
Jak dodaje wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, zmiany były szeroko konsultowane z innymi resortami, z samorządami, inwestorami budownictwa mieszkaniowego, jak również przedstawicielami najemców. Proponowane rozwiązania mają być dopełnieniem dotychczas podejmowanych działań legislacyjnych odnoszących się do rozbudowy segmentu mieszkań czynszowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS