A A+ A++

Po niezliczonej liczbie właścicieli prywatnych i państwowych, strajkach, restrukturyzacjach, zwolnieniach i dobrowolnych odejściach ostrowski Wagon zaczyna nabierać głębszego oddechu. Ponad rok temu trafił w ręce spółki skarbu państwa. EKK Wagon został kupiony przez przedsiębiorstwo Polski Tabor Szynowy. Na wlkp24.info publikujemy wypowiedzi pracowników firmy.

Losy fabryki Wagon są długie i burzliwe. Ostrowska spółka była wystawiona na sprzedaż, ale chętnych przedsiębiorstw, by przejąć tę instytucję, brakowało. Aż do lutego 2022 roku. Spółka Skarbu Państwa Polski Tabor Szynowy zdecydowała się kupić tę firmę.

W grudniu 2022 roku zapadł wyrok w sprawie Fabryki Wagon. Po 19 latach finał miała sprawa sprzedaży zakładu jednej ze szwajcarskich firm. Lista zarzutów pod adresem kilku osób była bardzo długa, ale najważniejszym z nich było działanie na szkodę spółki poprzez zawarcie umów sprzedaży po zaniżonej cenie. – Jest kilka kontrowersji związanych z tymi umowami, jedna z nich dotyczy dat zawarcia tych umów. Sąd uznał, że daty umów nie są jasne. Drugi problem był taki, że umowy – wbrew standardom – nie zostały przedstawione do zarejestrowania, formalnie nikt o nich nie wiedział. Trzecia kontrowersja, najważniejsza: oskarżeni przekroczyli uprawnienia, bo nie mieli zgody zarządu na zawarcie umów – uzasadniał sędzia Krzysztof Patyna.

Śledztwo trwało ponad 6 lat. Wobec Emila S. i Wiliama J. zasądzono karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz karę grzywny w wysokości ponad 60 tysięcy złotych. Oskarżeni zobligowani zostali także do zapłaty na rzecz EKK Wagon zadośćuczynienia w wysokości ponad 10 milionów złotych.

Ponad rok temu fabryka Wagon trafiła w ręce Spółki Skarbu Państwa Polski Tabor Szynowy należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu. W czwartek ten słynny w regionie zakład pracy odwiedziła ekipa Telewizji Proart. W materiale wideo wypowiadają się pracownicy spółki, którzy mówią m.in. o tym, jak teraz wygląda praca w fabryce Polski Tabor Szynowy Wagon (tak obecnie nazywa się zakład).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziałka na Poniatowskiego w Oleśnicy do kupienia za 3,5 mln złotych
Następny artykułKonferencja wynikowa za 2022 r. Spółki BioMaxima S.A.