W Zabrzu doszło do próby wyłudzenia „na żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej”. Oszust zadzwonił do starszej pani prosząc o pieniądze, za które rzekomo miał zrobić zakupy. Na szczęście kobieta zorientowała się, że może to być próba oszustwa.
Żołnierze WOT dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorządy terytorialne, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywające w kwarantannie, oddają krew.
– Przed zamknięciem ruchu w porcie w Świdniku żołnierze WOT wspomagali służby lotniskowe w kontroli przybywających pasażerów. Obecnie działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”. Zadania Terytorialsów obejmują, między innymi, dostawy żywności i leków, w tym zakupy. Postanowili wykorzystać to oszuści, którzy próbowali podszyć się pod żołnierza obrony terytorialnej. Dlatego podkreślamy – żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są objęte systemem pomocowym i nie są pod opieką brygad OT – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
W przypadku próby wyłudzenia pieniędzy w Zabrzu, kobieta zorientowała się, że może to być próba oszustwa i skontaktowała się z koordynatorem do spraw wsparcia w brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej, który się nią opiekuje.
– Wszyscy kombatanci, którzy są pod moją opieką wiedzą, że tylko ja mogę kontaktować się z nimi w sprawach związanych z zakupami i dostarczeniem żywności – mówi Daria Czarnecka, koordynator do spraw wsparcia dystrybucji w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. – Dlatego nie doszło od oszustwa.
Dowództwo WOT podjęło środki zapobiegawcze. Seniorzy, którym pomagają żołnierze, podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze, objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Opieka uwzględnia możliwość robienia zakupów. Osoby te zostały ostrzeżone przed przekazywaniem pieniędzy komukolwiek, poza żołnierzem, opiekunem z ramienia brygady WOT.
Drugą grupą są osoby objęte opieką ośrodków pomocy społecznej i Caritas. Wsparcie polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. W stosunku do tej grupy osób żołnierze WOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, a co się z tym wiąże, nie mogą przyjmować pieniędzy. Tożsamość żołnierzy można potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza. W przypadku podejrzenia próby wyłudzenia, zwłaszcza w stosunku do osób, które nie miały wcześniej kontaktu z koordynatorem do spraw wsparcia, należy powiadomić policję oraz koordynatora z brygady. W przypadku 2 Lubelskiej Brygady WOT można się z nim skontaktować pod numerem telefonu 261 182 806. Lubelski sztab oferuje również całodobowe, bezpłatne wsparcie psychologiczne, pod numerem 800 100 102.
Artykuł przeczytano 89 razy
Last modified: 23 marca, 2020
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS