A A+ A++

Jak co roku wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę rosną wysokości kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego. W 2020 r. właściciele samochodów osobowych, którzy nie dopełnią tego obowiązku, będą musieli zapłacić nawet 5200 zł kary.

O 15% wzrosły w tym roku stawki kar za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Maksymalna kara dla samochodu osobowego, która jest dwukrotnością minimalnego wynagrodzenia, w 2020 r. wynosi więc 5200 zł (w minionym roku było to 4500 zł). Przy czym, gdy przerwa w ciągłości ubezpieczenia wynosi tylko kilka dni, sankcja jest niższa: jeżeli nie przekracza 3 dni, wynosi 20%, a do 14 dni – 50% pełnej stawki.

Pamiętajmy jednak, że kara nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, nie musi być jedynym obciążeniem finansowym dla nieubezpieczonych. Spowodowanie wypadku pojazdem bez ważnej polisy OC pociąga za sobą jeszcze większe konsekwencje finansowe dla jego właściciela. Zarówno on, jak i sprawca wypadku (kierujący) muszą solidarnie zwrócić UFG odszkodowanie, które Fundusz wypłaci ofiarom zdarzenia. UFG prowadzi łącznie ponad 16 tysięcy postępowań o zwrot wypłaconych odszkodowań. Średnia wartość takiej szkody przekracza 16,5 tysiąca złotych. Jednak rekordzista ma do zwrotu ponad 1,4 mln złotych.

Właściciele pojazdów mechanicznych w Polsce mają obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej najpóźniej w dniu rejestracji auta, ciągnika, autobusu, motocykla, motoroweru etc. Często brak OC wynika z nieznajomości przepisów dotyczących m.in. wygaśnięcia polisy. Nierzadko dotyczy to przekonania, że ubezpieczenie to powinno przedłużyć się automatycznie na kolejne dwanaście miesięcy, tymczasem są sytuacje gdy tak nie jest. I tak: polisa OC wygaśnie, gdy doszło do zmiany właściciela pojazdu lub gdy składka za ubezpieczenie OC nie została w pełni opłacona (nawet gdy nie doszło wcześniej do zmiany właściciela). W każdym z tych przypadków OC ważne jest tylko do końca okresu, który widnieje na polisie. Po tej dacie wygasa i konieczne jest zawarcie nowej umowy ubezpieczenia, najpóźniej w ostatnim dniu trwania ochrony ubezpieczeniowej.

Warto też pamiętać o coraz wyższej skuteczności w wykrywaniu nieubezpieczonych. Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny udoskonala system wykrywania nieubezpieczonych i pilnuje szczelności systemu ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Obecnie już ponad 75% wykrywanych przypadków braku ubezpieczenia ma miejsce nie podczas kontroli drogowej policji czy innych zewnętrznych organów kontrolnych, lecz poprzez ustalenia własne UFG. Fundusz rozwija bowiem narzędzia do typowania nieubezpieczonych – przede wszystkim dzięki informacjom z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych i Centralnej Ewidencji Pojazdów. Baza przeszukiwana jest przez specjalne algorytmy wykrywające przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, jak również opóźnienia w zawarciu ubezpieczenia OC przy pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce.

Wysokość opłat za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2020 r.

Brak ochrony do 3 dni  
    samochody osobowe 1040 zł
    samochody ciężarowe 1560 zł
    pozostałe pojazdy 170 zł
Brak ochrony od 4 do 14 dni                      
    samochody osobowe 2600 zł
    samochody ciężarowe 3900 zł
    pozostałe pojazdy 430 zł
Brak ochrony powyżej 14 dni  
    samochody osobowe 5200 zł
    samochody ciężarowe 7800 zł
    pozostałe pojazdy 870 zł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW świątecznym nastroju…
Następny artykułNa Powiślu pierwsza dziewczynka