A A+ A++

Wczoraj w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie, odbyło się podsumowanie XXVIII Konkursu na  na tkaninę dwuosnowową Janów 2020. Tematem tegorocznej edycji było „Drzewo życia”.

Konkurs jest organizowany przez GOK,SiT w Janowie cyklicznie od 1993 roku i jest to najstarszy etnograficzny konkurs na Podlasiu. Jego celem jest przede wszystkim podtrzymywanie regionalnej tradycji tkania dywanów dwuosnowowych, tworzenie warunków do rozwoju aktywności twórczej, upowszechnianie wartości artystycznych tkaniny dwuosnowowej, promocja sztuki i rękodzieła ludowego jako lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Komisja konkursowa, w której skład wchodzili eksperci z dziedziny etnografii i plastyki, obradowała w dniu 6 października. Jury miło trudne zadanie, ponieważ poziom zgłoszonych prac był bardzo wysoki. Twórczynie w swoich tkaninach nawiązały do tradycyjnych kompozycji drzewa życia, a jednocześnie bardzo ciekawie i indywidualnie zinterpretowały temat konkursu.

Komisja doceniła również udział w konkursie dwóch debiutujących tkaczek, których prace bardzo dobrze rokują na przyszłość. Ocenie podlegały m.in. kompozycja tkanin oraz walory kolorystyczne, wartość artystyczna tkanin, jakość wykonania, a także zgodne z tradycją wymiary.

Oto wyniki tegorocznych konkursowych zmagań przy krosnach:

I nagroda:

Alicja Kochanowska
Danuta Radulska

II nagroda  

Karolina Radulska
Ludgarda Sieńko
Bernarda Rość
Teresa Pryzmont

III nagroda

Helena Gołko
Romualda Puzanowska

Wyróżnienia:
Jadwiga Możejko
Helena Pryzmont

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie, Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku, Powiat Sokólski oraz Fundację „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie.

Wystawa tkanin konkursowych prezentowana jest w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie przy ul. Białostockiej, ale można ją również obejrzeć wirtualnie na profilu FB Izby Tkactwa.

Współorganizatorami XXVIII edycji Konkursu na tkaninę dwuosnowową są: Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku, powiat sokólski, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

opr. (mby)

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałopolski poseł do premiera: Bawiliście się jak na Titanicu
Następny artykułZaginęła 51-letnia oświęcimianka. Ktoś wie, gdzie przebywa?