A A+ A++

SZTUKA SCENICZNA. „Pilot i Mały Książę” – musical, jakiego jeszcze nie było zostanie już za niespełna miesiąc wystawiony po raz pierwszy na świecie u nas – na Śląsku. Tym razem popularna opowieść o Małym Księciu ukazana jest z perspektywy życia autora – marzyciela i pilota, pisarza i bohatera. Książka Antoine’a de Saint-Exupéry’ego podbiła serca czytelników na całym świecie, ale jego biografia to także wspaniały temat na musical, gdzie wojenne realia i bajkowa przygoda na pustyni splatają się w fascynującą opowieść o marzeniach, przyjaźni i o tym, że dobrze widzi się tylko sercem. Premiera cybermusicalu odbędzie się dokładnie 5 października w sali koncertowej „Katowice Miasto Ogrodów” – nowym miejscu na musicalowej mapie Polski. Ruszyła już w internecie przedsprzedaż biletów na to wydarzenie.

Jak zapowiadają twórcy tego wydarzenia, czegoś takiego jeszcze nie było – nie tylko na polskich, ale również na światowych scenach. Spektakl to pobudzający wyobraźnię cybermusical, w którym świat wirtualny nieustannie miesza się z realnym wykorzystując zaawansowaną technologię i tradycyjny sposób opowiadania historii. Ta nowatorska produkcja zabierze widzów w międzyplanetarną podróż do świata, w którym historia życia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, pilota i pisarza, przenika się z opowieścią zawartą w jego ponadczasowej, sprzedanej w ponad 140 milionach egzemplarzy książce – Mały Książę.

Musical „Pilot i Mały Książę” otwiera nowy rozdział w historii teatru muzycznego, dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii wizualnej, dającej twórcom inscenizacji nieograniczone możliwości. Wcześniej żaden spektakl na świecie nie dysponował tak nowoczesną technologią. W produkcjach musicalowych wykorzystywane były ekrany LED i animacje, ale nigdy na taką skalę i w taki sposób. Także po raz pierwszy w historii polskiego teatru krajowi artyści łączą siły z zespołem kreatywnym z Broadwayu – doświadczonymi twórcami z kolebki musicalu.

– Współpraca z tak zdolnymi twórcami ze Stanów Zjednoczonych jak i Polski jest dla mnie ogromnym zaszczytem. Bardzo się cieszę, że to właśnie polska publiczność będzie mogła pierwsza zobaczyć naszą produkcję. Jestem przekonana, że zarówno sama historia jak i innowacyjna forma odbije się szerokim echem wśród polskiej publiczności, torując nową drogę dla tej wyjątkowej formy teatralnej – podkreśla producentka widowiska Kumiko Yoshii.

Za efekty wizualne odpowiada polskie studio Platige Image, posiadające ponad 25-letnie doświadczenie w tworzeniu zaawansowanych technologicznie efektów wizualnych do filmów, gier, seriali i musicali.

– To nowy wymiar teatralnej – i nie tylko – technologii. To kwantowy skok w przyszłość – podkreśla reżyser West Hyler, reżyser Pilota i Małego Księcia, który stworzył do tej pory pięć musicali na Broadwayu i był także dyrektorem artystycznym New York Musical Festival.

W musicalu tym tradycyjna scenografia uzupełniona jest najwyższej jakości projekcjami wizualnymi, naturalnie zespolonymi z przedstawianą na scenie opowieścią. Technologia nie zdominuje teatru, natomiast dopełni go i wzbogaci.

– Znakomita, nowoczesna muzyka i teksty piosenek są dziełem twórców związanych z legendarnym Cirque du Soleil i autorów z Broadwayu – dodaje West Hyler.

Polską stronę wydarzenia reprezentują m.in. kostiumografka Agata Uchman, choreograf Jacek Wazelin, reżyser światła Jacek Chojczak i tłumacz Daniel Wyszogrodzki. Nad całością czuwa dyrektor artystyczny Piotr Sikora, który jest jednocześnie współproducentem spektaklu, a także współtwórcą studia odpowiedzialnego za efekty wizualne.

– Ta produkcja to spełnienie moich zawodowych marzeń, ale także duże wyzwanie. Od lat jako Platige Image zaangażowani jesteśmy w produkcję największych musicalowych produkcji w Polsce ale tym razem naszą ambicją było przekroczenie granic. Jestem przekonany, że stworzyliśmy coś wyjątkowego i gorąco liczę, że tak też nasz spektakl zostanie odebrany przez publiczność, zapisując się w światowej historii musicalu – podkreśla Piotr Sikora.

Na scenie zobaczymy śmietankę polskich artystów musicalowych: Rafała Szatana, Kaję Mianowaną, Martę Florek, Dominika Bobryka, Krzysztofa Cybińskiego, Sylwię Banasiuk-Smulską, Michała Lecha, Daniela Markiewicza, Filipa Robaka, Szymona Chatałę, Adriannę Zuchmańską, Olę Bieńkowską, Oliwię Drożdżyk, Michała Słomkę, Dominika Fijałkowskiego i Łukasza Mazurka. To zarówno uznani i doświadczeni aktorzy musicalowi, jak i nowe twarze, młodzi artyści, którzy mają potencjał, aby podbić serca fanów musicali w Polsce.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Tak się nie da”, “chcieliście praworządność, to macie”. Burza po ruchu Tuska
Następny artykułProgram i trasy Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym 2024