A A+ A++

W środę 24.07, w 160. rocznicę urodzin Władysława Długosza, w Pawilonie Historii Miasta Gorlice odbył się pokaz filatelistyczny poświęcony twórcom przemysłu naftowego. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Starosta Gorlicki Mirosław Waląg.

Wystawę otworzył Burmistrz Gorlic Rafał Kukla wraz z Janem Stasiowskim z Koła PZF nr 70 w Gorlicach. Zbiory prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Jana Stasiowskiego z Koła PZF nr 70 w Gorlicach.

W bieżącym, 2024 roku, mija dokładnie 170 lat od zapalenia w Gorlicach pierwszej ulicznej lampy naftowej, a dzień 24 lipca jest 160. rocznicą urodzin Władysława Długosza – pioniera przemysłu naftowego, odkrywcy Borysławia, senatora, posła na Sejm Krajowy, ministra dla Galicji, prezesa Krajowego Towarzystwa Naftowego, zasłużonego dla kraju działacza, społecznika i patrioty. Sylwetkę Władysława Długosza przedstawiliśmy w artykule pt. „Władysława Długosza droga do niepodległości” autorstwa Krzysztofa Mikruty.

Wystawę odwiedziła również Grażyna Mróz, potomkini rodu Długoszów, która na ręce burmistrza Rafała Kukli przekazała wyjątkowy prezent – oryginalny dyplom zasług Władysława Długosza, będący częścią jej rodzinnej kolekcji.

– To dla nas wszystkich wyjątkowy moment, w którym możemy wspólnie oddać hołd niezwykłej postaci wybitnego Polaka, Władysława Długosza oraz celebrować piękno i wartość filatelistyki – komentuje wydarzenie Starosta Gorlicki Mirosław Waląg. – Władysław Długosz był człowiekiem wielu talentów, a jego życie i dokonania pozostawiły trwały ślad w historii naszego kraju. Jako zasłużony działacz społeczny, polityk i filantrop, wniósł ogromny wkład w rozwój społeczno-gospodarczy naszej ojczyzny. Jego zaangażowanie i poświęcenie są dla nas wszystkich inspiracją do działania na rzecz wspólnego dobra. Dzisiejszy pokaz filatelistyczny jest nie tylko okazją do upamiętnienia tej wielkiej osobowości, ale również doskonałą sposobnością do promowania filatelistyki jako pasji, która łączy ludzi różnych pokoleń, narodowości i zainteresowań. Znaczki pocztowe to nie tylko małe dzieła sztuki, ale także cenne dokumenty historyczne, które przypominają nam o ważnych wydarzeniach, osobach i miejscach – dodaje.

Wystawa organizowana jest w związku z realizacją projektu „Władysław Długosz – człowiek nafty”, dofinansowanego z Muzeum Historii Polski w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra”, można ją zwiedzać do końca lipca 2024 r.

Więcej informacji na stronie UM Gorlice

Foto Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice

More Joomla Extensions
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułG-Devs S.A.: Otrzymanie zawiadomienia w trybie art. 69 ustawy o ofercie publicznej – zwiększenie stanu posiadanego udziału w ogólnej liczbie głosów w Spółce
Następny artykułNajmocniejsza stawka w historii wyścigów górskich w Limanowej!