A A+ A++

Białoruskie służby wszczęły kolejną sprawę karną przeciwko Sciapanowi Pucile, twórcy kanału informacyjnego NEXTA w komunikatorze Telegram. Białoruski bloger mieszka na stałe w Polsce.

Sciapan Puciła – twórca NEXTA. Zdjęcie: belsat.eu

Kierujący represjami politycznymi w państwie Alaksandra Łukaszenki Główny Wydział do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją (HUBAZiK) MSW wszczął przeciwko Sciapanowi Pucile i jego współpracownikowi Janowi Rudzikowi sprawę karną z art. 290-5 Kodeksu karnego Białorusi, oskarżając ich o stworzenie i kierowanie organizacją terrorystyczną – redakcją NEXTA.

Obecnie artykuł ten przewiduje do 15 lat pozbawienia wolności. Białoruski dyktator zaostrza jednak kary związane z “działalnością terrorystyczną”, o co oskarża opozycję. Obecnie za przygotowywanie zamachu grozi nawet kara śmierci, a jako zamach terrorystyczny reżim rozumie także zniszczenie mienia swoich funkcjonariuszy.

Oskarżony o zdradę i terroryzm. Co należy wiedzieć o procesie białoruskiego opozycjonisty Autuchowicza

Według organów, w 2020 roku oskarżeni wykorzystali media internetowe do destabilizacji sytuacji na Białorusi i radykalizacji protestów.

– Terroryści niejednokrotnie wzywali do wzniecania wrogości na tle społecznym, blokowania dróg i koordynacji zamieszek ulicznych, przeprowadzania zamachów terrorystycznych na kolei i dywersji w zakładach przemysłowych, które mogły doprowadzić do katastrofy ekologicznej – podkreślił Komitet Śledczy.

Wcześniej Sąd Najwyższy Białorusi, na wniosek prokuratora generalnego uznał redakcję NEXTA za organizację terrorystyczną. Przeciwko Sciapanowi Pucile na Białorusi toczą się sprawy karne z 10 artykułów.

NEXTA zyskał popularność i zaufanie Białorusinów ujawniając nadużycia reżimu i przedstawiając własne śledztwa dziennikarskie. Podczas masowych protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich, dzięki informacjom od czytelników kanał relacjonował na żywo wydarzenia w Mińsku i innych miastach. Obecnie zyskuje popularność w innych państwach byłego ZSRR. Redakcja mieści się w Warszawie, gdzie uciekli autorzy kanału.

Polska nie wyda założyciela Nexty Sciapana Puciły reżimowi w Mińsku

Raman Ługouski, pj/belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJedna z najważniejszych inwestycji w Kielcach z opóźnieniem. Wykonawca chce wydłużenia prac
Następny artykułHIDING THE HARM: Pfizer documents expose doctor with ties to Bill Gates Foundation deleting trial participant’s COVID vaccine injury