Dzisiaj, 25 czerwca (15:08)
Zaczęło się lato, więc w najbliższych kilku tygodniach możemy się spodziewać wysokich temperatur. Choć miłośników śródziemnomorskiej aury u nas nie brakuje, to warto pamiętać, że upały niosą też sporo niebezpieczeństw. Jak się okazuje, groźny jest nie tylko żar lejący się z nieba. Z przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań wynika, że wysokie temperatury nie służą psom – są one rozdrażnione, co skutkuje pogryzieniami.
Badanie na ten temat przeprowadził zespół badaczy z Harvard Medical School pod kierunkiem dra Clasa Linnmana. Naukowcy przeanalizował dane dotyczące pogryzień przez psy w ośmiu amerykańskich miastach: Dallas, Houston, Baltimore, Baton Rouge, Chicago, Louisville, Los Angeles i w Nowym Jorku.
Dane dotyczyły w sumie 69 525 ataków psów w latach 2009-2018. Następnie naukowcy zbadali związek między częstością pogryzień przez psy oraz panującymi danego dnia warunkami pogodowymi – temperaturą, opadami, poziomem promieniowania UV, z zanieczyszczeń atmosferycznych i drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5).
Przeczytaj też: Myślisz, że twój pies kocha te czynności? Możesz się bardzo mylić
Okazało się, że w dni z wysokim poziomem promieniowania UV ryzyko pogryzienia przez psa było wyższe aż o 11 proc., gdy panowała wysoka temperatura liczba pogryzień rosła średnio o 4 proc., a o 3 proc. przy podwyższonym poziomie ozonu. “Doszliśmy do wniosku, że interakcje między ludźmi a psami są bardziej napięte w gorące, słoneczne i smogowe dni, co wskazuje, że społeczne koszty ekstremalnych upałów i zanieczyszczenia powietrza obejmują również skutki agresji zwierząt” – napisali autorzy badania w artykule opublikowanym w “Scientific Reports”.
Liczba pogryzień nieznacznie, bo zaledwie o 1 proc., spadała w dni z wyższymi poziomami opadów deszczu lub śniegu. Nie zaobserwowano zmian w częstości pogryzień przy podwyższonym poziomie pyłów PM2,5. Autorzy badania zwracają uwagę, że dane z rejestrów pogryzień nie … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS