A A+ A++

W ramach walki ze smogiem Ministerstwo Klimatu planuje stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), w której znajdzie się obowiązkowy rejestr źródeł ogrzewania. Rejestr powstanie prawdopodobnie w przeciągu kilku pierwszych miesięcy 2021 roku, obejmie nie tylko budynki jednorodzinne, ale i wielorodzinne a także budynki publiczne, lokale usługowe, magazyny, biura, warsztaty, szpitale, hotele, itp.

Projekt ma na celu zdiagnozowanie skali problemu smogu w Polsce oraz ustalenie faktycznej liczby eksploatowanych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, które wpływają negatywnie na stan powietrza w Polsce. W tym celu zostanie opracowany ogólnopolski system IT, który pozwoli na podejmowanie kompleksowych, strategicznych decyzji i działań służących poprawie jakości powierza w Polsce, które w konsekwencji przyczynią się do ochrony zdrowia i zapewnienia bezpieczeństwa obywateli.

Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków trzeba będzie zgłosić wszystkie źródła ogrzewania, takie jak kocioł gazowy, podgrzewacz gazowy przepływowy, podgrzewacz gazowy pojemnościowy, grzejnik gazowy, kominek gazowy, nagrzewnice gazowe, promienniki gazowe, kocioł na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący (koza, angielka) na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellet), kominek na paliwo stałe, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, kocioł olejowy, piec olejowy, pompa ciepła powietrzna, pompa ciepła gruntowa, pompa ciepła wodna, ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne, sieć ciepłownicza. Zakres danych gromadzonych w CEEB obejmie również stan techniczny budynku, przeprowadzone w budynku kontrole, a także informacje o udzielonej pomocy publicznej.

Właściciel lub zarządca budynku będzie składał do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację w terminie 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła lub źródła spalania paliw. Tam, gdzie przed wejściem w życie ustawy takie źródła już istniały i były używane właściciele lub zarządcy będą musieli złożyć deklarację najpóźniej do 31 marca. Szczegóły deklaracji określi rozporządzenie.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie działać w pełnym zakresie funkcjonalności dopiero w 2023 roku. Wcześniej rozpocznie się pilotaż w wybranych gminach. W bazie znajdzie się ok. 5 mln budynków w Polsce. Ewidencją budynków zajmą się strażnicy miejscy i gminni oraz kominiarze, ze wsparciem pracowników urzędu gmin. Cały projekt zostanie sfinansowany przez Unię Europejską – w kwocie 30 mln złotych. Za zbudowanie systemu CEEB jest odpowiedzialny Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Więcej na stronie: https://www.gunb.gov.pl/

Zobacz też: Dotacja na wymianę starego źródła ogrzewania

Paweł Jednacz
Rzecznik prasowy

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGaleria: Flary i fajerwerki w OSP Popielów. Strażacy mają nowy wóz
Następny artykułArmenia przedłuży okres eksploatacji elektrowni jądrowej poza 2026 r.