Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku zwraca uwagę, że obecny stan zagrożenia koronowirusem oraz izolacja i kwarantanna mogą nasilać zachowania przemocowe, dlatego warto w przypadku wystąpienia przemocy w rodzinie jak najszybciej reagować i korzystać ze wsparcia.
Przypominamy, że giżycki punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i współuzależnionych oraz sprawców i ofiar przemocy świadczy w tej chwili porady telefoniczne – kontakt w poniedziałki w godz. 12.00 – 14.00 pod numerem 87 428 51 63. Pozostałe, często całodobowe telefony wsparcia i kontakty elektroniczne są dostępne na stronie www.centrumprofilaktyki.pl w artykule „Pomoc psychologiczna w okresie zagrożenia psychologicznego”.
Dyrektor Centrum Profilaktyki UiIS Ewa Ostrowska informuje również o możliwości skorzystania z nowej aplikacji mobilnej wspierającej ofiary przemocy.
“Twój parasol” to bezpłatna aplikacja mobilna, która ma pomagać ofiarom przemocy domowej. Dzięki niej osoby narażone na sytuacje przemocowe mogą szybko otrzymać niezbędną pomoc, wsparcie i informacje.To pierwszy taki program w Polsce.
Aplikacja po uruchomieniu do złudzenia przypomina program do sprawdzania pogody, co zapewnia użytkownikom dyskrecję.
Oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji. Po dwukrotnym kliknięciu w obrazek można przejść do ukrytej części aplikacji.
Aplikacja umożliwia dokumentowanie incydentów i przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocowych. Dzięki funkcji “Notatnik” (znajduje się na pasku szybkiego dostępu do funkcjonalności) można szybko zrobić zdjęcie, nagrać film lub głos, który później będzie mógł posłużyć jako materiał dowodowy.
Aplikacja daje również możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach, a także możliwość kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem email (można wysłać wiadomość alarmową).
Program umożliwia także dostęp do materiałów edukacyjnych (regulacje prawne, procedury, wskazówki), a także bazy placówek, które oferują pomoc i wsparcie osobom dotkniętym przemocą (załączona jest mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie można otrzymać pomoc).
Aplikacja “Twój parasol” działa nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, na Litwie i Łotwie. Można ją pobrać na Google Play i Apple Store lub za pomocą kodów QR. Dostępna jest też na stronie internetowej www.twojparasol.com.
Ewa Ostrowska
Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS