A A+ A++

W Kurierze Opolskim TVP3 Opole podjęto temat projektu „Wspólny wątek. Tkacka historia Rýmařova i Prudnika”, który zrealizowało Muzeum Ziemi Prudnickiej w partnerstwie z Muzeum Miejskim w Rymarovie.

Przypomnijmy, że od kilku dni w Centrum Tradycji Tkackich można oglądać rozbudowaną ekspozycję dotyczącą dawnego Froteksu, marki założonej na bazie XIX-wiecznego zakładu Samuela Fränkla.

Po zamknięciu zakładu, dzięki staraniom wielu osób, udało się pozyskać do zbiorów Muzeum Ziemi Prudnickiej liczącą około 1500 obiektów kolekcję projektów plastycznych i technicznych z byłej fabryki. Ten unikatowy zespół był dotychczas częściowo prezentowany w Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku. Dzięki współpracy muzeów z Prudnika i Rymarzowa wystawa zmieniła oblicze i pełniej ukazuje największą w Polsce kolekcję i proces powstawania projektów plastycznych i technicznych tekstyliów. (O sprawie pisaliśmy tu: Pomysł. Projekt. Tkanina. Tekstylia z Prudnika – Prudnik24).

– W latach 70 i 80-tych Frotex eksportował na wszystkie kontynenty świata. Naszym największym importerem – zwłaszcza ręczników plażowych była Anglia. Pamiętam czasy, kiedy dziennie do Anglii wyjeżdżało pięć tirów wypełnionych takimi ręcznikami – mówi w materiale telewizji Zbigniew Cwynar, który we Froteksie jako plastyk przepracował 37 lat!

Fragment dotyczący Prudnika od 14:50. Link do programu: Kurier Opolski – wydanie główne (tvp.pl)

Maciej Dobrzański

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMasz problem z próchnicą? Ta pasta z kurkumy ci pomoże
Następny artykułSzwedzi alarmują po bombardowaniu Lwowa. “Zagramy 300 km od granicy z Ukrainą”