Od kilku dni na opozycji panuje prawdziwe oburzenie związane z przeforsowaniem ustawy medialnej nazywanej “lex TVN”. Zarówno politycy tego obozu, jak i przedstawiciele samej stacji, starają się przekonywać, iż jest to “atak na największą, amerykańską inwestycję w Polsce”. Jest to jednak dalekie od prawdy, o czym przekonuje portal TVP Info, powołują się na dane z raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham) i KPMG.
Ogromna histeria zapanowała w obozie opozycji w związku z obaleniem senackiego weta i ostatecznym przeforsowaniu przez Sejm nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Ustawa, nazywana potocznie “lex TVN”, zakłada bowiem, iż udział zagranicznego kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego w polskich mediach nie może przekraczać 49%, co miałoby uderzać przede wszystkim w interesy grupy TVN, której właścicielem jest amerykański holding Discovery. Zarówno dziennikarze tej stacji, jak i przedstawiciele opozycji starają się przekonać, iż jest to “zamach na wolne media”, chociaż podobne, a nawet nieco mniej liberalne przepisy w tej materii panują w krajach Europy Zachodniej np. w Niemczech czy we Francji.
Bardzo często, przy okazji sporu dotyczącego wspomnianej noweli, pada sformułowaniu sugerującym, iż TVN “jest największą amerykańską inwestycją w Polsce”. Czy tak jest rzeczywiście? Według portalu TVP Info, powołującego się na raport Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham) i KPMG, tak nie jest.
Zgodnie ze wspomnianym dokumentem w Polsce funkcjonuje ponad 1,5 tysięcy firm z udziałem kapitału ze Stanów Zjednoczonych. W wyliczeniach pojawia się również nazwa koncernu Discovery Inc. (do której przynależy siedem firm: Discovery Drilling Sp. z o.o., Discovery Polska Sp. z o.o., El-Trade Sp. z o.o., Green Content Sp. z o.o., Stavka Sp. z o.o., TVN Digital S.A., TVN Media Sp. z o.o. oraz TVN S.A.). Nie zajmuje on jednak czołowych miejsc.
Na cztery klasyfikacje właściciel TVN-u tylko dwa razy znajduje się w rankingu top 10. Mowa o zestawieniu według wielkości aktywów (miejsce 7) oraz według wartości inwestycji (miejsce 9). Znacznie gorzej wygląda to w klasyfikacji pod względem wielkości zatrudnienia (miejsce 24) oraz według rankingu przychodów (miejsce 34). Ciężko więc w tym przypadku mówić, aby TVN był rzeczywiście “największą amerykańską inwestycją w Polsce”.
Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: JD
Fot.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS