A A+ A++

Donald Tusk stwierdził, że pod rządami PiSu spadła siła militarna Polski. Nie zwrócił jednak uwagi na pewien kluczowy fakt.

„W rankingu siły militarnej GlobalPower w 2014 Polska była 18 na świecie. Po dwóch kadencjach PiS spadliśmy na 24 miejsce. Mimo rosnących zagrożeń i długów” – napisał na swoim Twitterze – „Z ciebie, Jarosławie, taki wódz, jaki maratończyk”.

Tuskowi najprawdopodobniej chodziło o ranking Global Fire Power. To popularna strona, która ocenia potencjał militarny poszczególnych państw. Problem w tym, że jest bezużyteczna – i nie korzysta z niej nikt, kto zajmuje się obronnością na chociaż trochę profesjonalnym poziomie.

Głównym problemem wszelkich tego typu rankingów jest ich metodologia. Ocena potencjału militarnego danego państwa jest znacznie trudniejsza, niż zestawienie ze sobą liczby czołgów, żołnierzy itp. Tymczasem GFP nie podaje na swojej stronie zastosowanej metodologii – poza informacją, że sami ją opracowali – ani nawet źródeł swoich informacji. Warto odnotować, że sami autorzy tych rankingów mają świadomość, że są mało wartościowe. Informują na swojej stronie, że ich rankingi nie są polecane przez żadne ze źródeł ich informacji, żaden rząd ani żadną organizację związaną z obronnością. Dodatkowo przyznają, że „materiały prezentowane na tej stronie są w celach historycznych i rozrywkowych”

Warto odnotować, że to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, dobitnie pokazało, że takie rankingi są bez sensu. Według GFP Rosja jest drugą potęgą militarną na świecie, a Ukraina zajęła w nich dopiero 22 miejsce. Także dokładny ranking, rozbity na poszczególne czynniki, jak logistyka czy liczba samolotów, pokazuje miażdżącą przewagę Rosji. Według tego rankingu Ukraina nie powinna mieć żadnych szans, tymczasem ich siły zbrojne właśnie szykują się do kontrataku na Chersoń.

Źródło: Twitter, Globalfirepower.com Autor: WM

Fot.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak odrodził się Sokół w Pilźnie
Następny artykułLIVE: Konferencja prasowa na temat realizacji projektu „Widno i bezpiecznie”. Zapraszamy na transmisję (video)