A A+ A++

Pandemia wpłynęła na wszystkie dziedziny życia i gałęzie gospodarki. Turystyka jest jedną z tych, które ucierpiały naprawdę mocno. Takie wnioski jednoznacznie nasuwają się po przeczytaniu raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki, z którego wynika, że sektor turystyczny z powodu pandemii stracił blisko 4,5 biliona dolarów! Udział branży w globalnym PKB spadł aż o 49 procent – z około 9,2 biliona dolarów w 2019 roku do 4,7 biliona w 2020.

Zobacz wideo
Kiedy turystyka w Izraelu odżyje? “Chęci są, ale trochę nie ma odwagi”

Fatalnie wygląda również sytuacja pracowników turystyki. W 2019 roku, kiedy branża była w rozkwicie, na całym świecie zapewniała aż 334 mln miejsc pracy. Jednak pandemia sprawiła, że ich liczba spadła aż o 62 miliony – do 272 mln. Oznacza to spadek o 18,5 procent. Najbardziej ucierpiały małe i średnie przedsiębiorstwa.

Ogromne spadki odnotowano też w wydatkach na zagraniczne wyjazdy turystyczne – o ponad 69 procent w porównaniu z 2019. Nieco lepiej wygląda to w przypadku podróży krajowych, choć i tak wynik daleki jest od ideału – w tym przypadku wydatki spadły o 45 proc. Dyrektor generalna rady Gloria Guevara twierdzi jednak, że gdyby nie działania poszczególnych rządów, wszystkie wspomniane wyżej liczby wyglądałyby znacznie gorzej.

Benidorm. Kiedyś jeden z najpopularniejszych kurortów. Dziś wisi nad nim widmo upadku. Działają cztery ze 150 hoteli

Co zrobić, żeby było lepiej?

Pewnym jest, że turystyka po takim ciosie nie podniesie się z dnia na dzień. WTTC przeprowadziła badania, z których wynika, że wznowienie podróży międzynarodowych do czerwca tego roku znacznie poprawi sytuację, zarówno w przypadku PKB, jak i miejsc pracy. Wówczas byłaby szansa, aby do 2022 roku wkład branży turystycznej do globalnego PKB osiągnął poziom z 2019 roku.  

PragaTysiące mieszkań z Airbnb zniknęło z europejskich miast. W Pradze jest ich o połowę mniej

Rada podkreśla, że wznowienie podróży w czerwcu tego roku powinno odbywać się ze ścisłym przestrzeganiem reżimu sanitarnego. Apeluje, aby rządy przyjęły skoordynowany system badań niezaszczepionych podróżnych przy wyjeździe, co pozwoliłoby wyeliminować kwarantannę. Kraje powinny też ulepszyć protokoły higieniczne oraz zrezygnować z oceniania całych krajów jako obszarów ryzyka na rzecz oceny indywidualnych podróżnych.

WTTC jest też zwolennikiem wprowadzenia tzw. paszportów szczepionkowych, np. takich jak Cyfrowy Zielony Certyfikat proponowany przez Komisję Europejską. To pomogłoby ożywić turystykę.

Z całym raportem można zapoznać się na oficjalnej stronie Światowej Rady Podróży i Turystyki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpłatne spektakle Teatru Capitol
Następny artykułNie przychodź do Skarbówki, nawet jeśli się rozliczasz trzeba się umówić, a najlepiej wejść do internetu