Także i w tym roku władze Tatrzańskiego Parku Narodowego wystosowały do turystów apel. Zdawać by się mogło, że dotyczy rzeczy oczywistej, jednak w praktyce okazuje się, że nie dla każdego. Chodzi o bazgranie po skałach i głazach na szlakach.
Ważny apel Tatrzańskiego Parku Narodowego. “Nie dla niszczenia przyrody!”
Apel skierowany do odwiedzających Tatry pojawił się na instagramowym koncie Tatrzańskiego Parku Narodowego i został tłumnie skomentowany.
Nie dla niszczenia przyrody w Tatrach! Z przykrością zauważamy kolejne przypadki wandalizmu na tatrzańskich szlakach. Napisów i graffiti pojawiających się na skałach nie da się po prostu wymazać
– czytamy we wpisie, do którego dołączono zdjęcie ze skałą, gdzie poza oznaczeniem szlaku niebieskiego pojawiły się podpisy “turystów”. TPN przypomina, że usunięcie takich grafik jest procesem żmudnym, wymagającym nierzadko dostarczenia specjalistycznego sprzętu, co i tak nie gwarantuje sukcesu. To jednak niejedyny problem, gdyż zmywając “pamiątki” często bezpowrotnie niszczona jest roślinność naskalna.
Przyjeżdżamy w góry, by podziwiać ich naturalne piękno, a nie ślady po farbach i markerach. Apelujemy, nie podpisujcie się na skałach
– dodano we wpisie. Przy okazji warto przypomnieć, że za takie działanie grozi wysoki mandat. 500 złotych może być dopiero początkiem problemów, gdyż sprawa może zostać skierowana do sądu. I choć czasami wykryć sprawców jest trudno, wciąż jest to możliwe. Jeśli będziesz świadkiem podobnego zdarzenia, powiadom TPN, najlepiej telefonicznie.
Skąd ludzie biorą takie duże pokłady głupoty
Tragedia
Kolejni durni ludzie
Życzę wysokich mandatów
Niszczyciele-ignoranci
– grzmią w komentarzach internauci.
Turyści regularnie niszczą skały na szlakach. “Bulwersujące”
Niestety, to nie pierwsza taka sytuacja nagłaśniana w mediach. We wrześniu 2021 podobną “pamiątkę” zostawili po sobie zagraniczni turyści, którzy wymalowali sprayem głazy na szczycie Świnicy. Mimo szybkiej reakcji innych osób, winnych nie udało się zatrzymać. – Takie zachowanie jest bulwersujące właściwie wszędzie, także w miastach, a co dopiero na terenie parku narodowego – powiedziała wtedy Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podobne bazgroły regularnie pojawiają się na szlakach, m.in. na Giewoncie, Rysach, czy nad Morskim Okiem. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS