A A+ A++

Smoczy szlak prowadzi przez różnego typu istotne dla Krakowa miejsca. Powstał ze środków z lokalnego budżetu obywatelskiego, a jego inauguracja miała miejsce jesienią zeszłego roku.

Inspiracją były wrocławskie krasnale, które – tak jak smok w grodzie Kraka – są ważnym symbolem dolnośląskiej metropolii. Za projekt najnowszego smoka niosącego w “rękach” torby pełne zakupów odpowiada Andrzej Mleczko. Instalacja – jak pozostałe okazy – została wykonana z odlewu brązu

Kolejny smok w Krakowie. Na tym nie koniec 

Zgodnie z zapowiedziami władz kolejnych 10 smoków wzbogaci szlak jeszcze tej jesieni. Najbardziej znany stanął przy Smoczej Jamie w 1972 roku. 

Od zeszłego sezonu do miejskiego pejzażu dołączyły figury na al. Krasińskiego (smok filmowiec), al. Dembowskiego (smok geodeta), pl. Axentowicza (smok malarz), parku Bednarskiego (smok turysta), pl. na Groblach (smok wodny), parku Jordana (smok z latawcem), parku Krakowskim (smok z mapą).

Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Autorami rzeźb z brązu są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

ZOBACZ: Włoskie media pisały o kocie z Gdańska. Postawiono mu pomnik

– Smoczy szlak to więcej niż tylko szlak turystyczny. To podróż przez lokalne historie, dziedzictwo miejsc, które kiedyś pełniły inne funkcje, a obecnie otworzyły się na mieszkańców. To projekt, który odkrywa przed nami bogactwo krakowskiego dziedzictwa – mówiła Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułГермания с союзниками передает Украине 100 ракет для систем Patriot, – Писториус
Następny artykułMali mistrzowie wrócili z medalami