15 lutego weszło w życie tzw. Lex Kamilek, nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochrony małoletnich. Wymagają one od hotelarzy przygotowania i wdrożenia konkretnych procedur zapewniających bezpieczne relacje między personelem a dziećmi. Obiekty muszą opracować również zasady postępowania w przypadku podejrzenia zagrożeń.
“Lex Kamilek”. Hotelarze nie mają zielonego pojęcia
Choć przedstawiciele obiektów noclegowych mają cztery miesiące na zastosowanie “Standardów ochrony małoletnich”, to… nie wszyscy o tym wiedzą. Szokujące wnioski można wyciągnąć z ankiety serwisu Nocowanie.pl przeprowadzonej wśród 502 hotelarzy. Wynika z nich, że co trzeci respondent (34 proc.) nie miał o tym zielonego pojęcia.
To jednak niejedyny problem. Agnieszka Rzeszutek, ekspertka Nocowanie.pl, zaznacza, że sytuacji nie ułatwia brak szczegółowych wytycznych i schematów procedur. Właściciele obiektów, szczególnie tych mniejszych, bez kompleksowej opieki prawnej, zwyczajnie nie wiedzą, jak dostosować się do przepisów.
Widzimy ogromny głód informacji
– dodaje Rzeszutek.
Legitymowanie gości z dziećmi
Zapisy ustawy wymagają od gospodarzy m.in. wprowadzenia procedur identyfikacji dziecka oraz jego pokrewieństwa z opiekunem. Personel powinien przyglądać się relacjom, obserwować, czy nie dzieje się nic niepokojącego i zadawać pytania. Jednak to właśnie ten punkt budzi niemałe zamieszanie.
Nie mam pojęcia jak można formalnie ustalić, czy osoba przyjeżdżająca z dzieckiem jest jego prawnym opiekunem, dzieci w dowodzie nie ma. Wiem, że powinienem, ale nie wiem, jak to robić
– twierdzili ankietowani.
Wielu hotelarzy obawia się, że wprowadzenie takich rozwiązań będzie niekomfortowe dla urlopowiczów. “Ci, którzy próbują wdrażać procedury często spotykają się z oporem gości. Potrzebna jest więc również kampania informacyjna skierowana bezpośrednio do turystów, która wyjaśni im, że to nie wścibstwo recepcjonisty, a wymogi przepisów nastawionych na bezpieczeństwo małoletnich” – podsumowuje ekspertka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS